България е на четвърто място в Европейския съюз по най-много съдии на 100 000 души, съобщи председателят на комисията по „Бюджет и финанси” към Висшия съдебен съвет (ВСС) Михаил Кожарев на брифинг „Отчет на дейността на ВСС за първото тримесечие на 2014 г.". Преди нас са Словакия, Хърватия и Латвия.
„Останалите европейски държави, които са с по-малък брой съдии, работят с много средства”, подчерта той.
Нашата страна компенсира липсата на пари, липсата на материална обезпеченост с жива сила, допълни Кожарев. В другите европейски държави, където няма толкова голям брой съдии и прокурори, огромна част от работата се извършва по друг начин, предава "Фокус".
По думите му огромна част от същата дейност у нас се извършва с „първобитни средства”. Техническото обезпечение на съдебната система и състоянието на материалната база е плачевно в големите съдебни структури в страната и само тук-там има „оазис”, където те са на високо ниво, оплака се магистратът.
Въпреки това правосъдието у нас функционира добре и в много отношения е на едно от челните места в сравнение с другите страни-членки на ЕС, каза още той. Данните показват, че номиналните разходи не достигат равнището от 2009 г., достигнат е таванът на собствените приходи, има огромно свиване на субсидията с близо 60 млн. на база 2009 г. и съдебната система се крепи на собствените приходи.
„Данни от изследвания сочат, че има пълно изчерпване на възможностите за компенсиране на субсидията при съществуващото равнище на таксите. Публичното финансиране не гарантира заплащането на съдебната власт, както и нейната дейност”, обясни Кожарев.
Той оповести данни, свързани с независимостта на съдебната система. Изводите в доклада показват, че според анализите на Световния икономически форум България заема 123 от 148 страни по оценка за независимост на съдебната власт. Обемът на работа в съдебната система видимо нараства, като 2011 е била пикова година по обем работа. 83% от всички свършени дела в България се разрешават в рамките на законоустановения срок от три месеца.
С 3,2% на година нараства броят на висящите дела в края на периода. По показателя висящи дела на 100 000 души население страната ни е на трето място в ЕС по справяне с този проблем, посочи Кожарев. Това, което се прави в съдебната система в България, показва, че има сериозен напредък по много показатели, обобщи Кожарев.
"Има и негативи, има още какво да се желае, но на фона на ниското бюджетиране българската съдебна система се справя много успешно и върви напред”, подчерта Кожарев.
От пет военни съдилища и прокуратури у нас от 1 април вече функционират три. Магистрати от закритите са били пренасочени в други съдилища и прокуратури, каза Соня Найденова от ВСС.
На 11 април предстои обсъждане на годишната програма на ВСС с неправителствените организации в гражданския съвет, уточни тя и обясни, че през първото тримесечие на годината е приет и изготвен анализ на администрацията на ВСС. По този повод са създадени две работни групи - едната работи върху оптимизиране на администрацията на ВСС, а другата – за актуализиране на класификатора на длъжности на администрациите на органите на съдебната власт.
Самосезиранията на Комисията по професионална етика и превенция на корупцията за първото тримесечие на годината почти изцяло са свързани с медийно оповестени случаи и са 5 на брой, като едната преписка е била прекратена, съобщи още Найденова.
Тя допълни, че за първото тримесечие на годината новообразуваните дисциплинарни производства са общо 13, като приключените са седем, разгледани и потвърдени заповеди на административните ръководители, с които те налагат наказанията, порицания и забележките са 4.
За 2013 година общо са били образувани 36 дисциплинарни производства, а само за първото тримесечие на 2014 – са 13, от тях са приключени 7 срещу 27 от цялата предходна календарна година, обощи Найденова.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.