Сегашното ръководство на мюсюлманското изповедание в България не е правоприемник на мюсюлманските общности, съществували в Княжество България, Царство България и Народна република България. Това е постановил днес състав на Апелативния съд в София.
Решението е по повод на жалбата на мюсюлманското сунитско-ханефитско изповедание, представлявано от Недим Генджев, с която се оспорва легитимността на Главното мюфтийство, оглавявано от Мустафа Алиш Хаджи.С този акт на съда се отнема възможността на Главното мюфтийство да поддържа исковете си срещу редица български общини за собственост върху историческите паметници, сред които и "Куршум джамия" в Карлово, съобщи за БТА кметът Емил Кабаиванов.
Останалите имоти са "Ески джамия" в Стара Загора, джамиите "Ахмед бей" и "Фатих Мехмед" в Кюстендил и други вакъфски имоти в цялата страна.
В момента производството по тези дела е спряно до произнасянето на Апелативния съд във
София по делото за легитимното правоприемство.
„Тези, които ни съдят, се оказаха нелегитимни, както са нелегитимни и техните претенции към нас“, коментира кметът на Карлово. Опитите им да заграбят историческите имоти в центъра на Карлово, а и на други български общини, са осуетени, добави той.
В профила си във Facebook кметът на Кюстендил написа, че днес е паметен ден за България.
„С решение на Софийския апелативен съд са отхвърлени изцяло претенциите на Мюсюлманското вероизповедание към българското културно и историческо наследство.
Слава Богу! Печели Кюстендил, печели България! Поздравявам всички, които обичат родината ни!“, пише Паунов.
Периодично през последните години жители на Кюстендил и Карлово излизаха на протести, включително пред Съдебната палата в столицата, за да изразят недоволството си от претенциите за връщане на джамии и други имоти на Главното мюфтийство.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.