IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Показания, пари... Обрат по делото за смъртта на Тодор?

От Прокуратурата се жалват, че очакванията спъват работата им

Снимка: Facebook

Снимка: Facebook

Разследването за смъртта на 18-годишния Тодор, който беше пребит на 12 януари в центъра на Враца, е пред тотален обрат. Нови свидетелски показания са на път да обърнат хода на делото. След като съдебномедицинските експертизи заключиха, че Тодор е починал не от побоя, а от заболяване.

В момента братята Иван и Десислав Дамянови са разследвани от прокуратурата във Враца само за хулиганство. Преди няколко дни показания са дали и още няколко нови свидетели. В началото те били притеснени от големия шум около делото, но след като нещата се уталожиха, те се престрашили да разкажат какво са видели пред разследващите. Показанията им обаче се различават от тези на повечето, които дадоха още в началото, и вероятно ще преобърнат хода на разследването.

"Постоянно се съветваме и с адвоката ни. Ще изчакаме да видим прокуратурата ще обърне ли внимание на новите данни, или ще трябва да ги подсетим", коментира "България днес" пред братът на Тодор - Ивайло.

Според него е нелепо срещу двамата братя Дамянови да бъде повдигнато обвинение за предумишлено убийство, както тръгна делото в началото.

Ивайло обаче се надява с показанията на новите свидетели братя Дамянови да отговарят пред съда за убийство по хулигански подбуди или по непредпазливост.

Ивайло Йорданов коментира, че във Враца се говори, че Поничките дали много пари, за да бъдат оправдани, и затова в момента бизнесът им западнал. Братът не мисли, че ако това е вярно, ще им помогне.

"Тук на местно ниво може, но все пак има и други съдебни инстанции. Няма как да плащат навсякъде", коментира младият мъж.

"Работата на Окръжна прокуратура - Враца е била спъвана от обществените очаквания към нея", пък заяви окръжният прокурор Десислав Начков.

"Очаква се ние да се произнесем по точно определен начин, и то от хора, които нямат представа какво се намира под кориците на делото. Това най-много спъва работата на прокуратурата. Трябва да се подчертае, че преди човек в съзнанието си да чете присъда по определен казус, той следва да се запознае в детайли с нещата. Ние виждаме от положението, в което се намираме, работейки тези дела, доста повече неща, отколкото обикновеният човек. Още повече че хората до някаква степен, включително и медийно, се зареждат с определен тип очаквания. Те са предубедени, че ние ще се справим лошо, а това не е така. В крайна сметка фактите се доказаха", категоричен бе Десислав Начков.

"Имам една много хубава мисъл, че превантивната функция на наказанието не е в неговата тежест, а в неговата неизбежност. Ако има извършено престъпление, то следва да бъде наказано. Размерът на наказанието е нещо вторично и със сигурност винаги не следва да се поставя от някакви емоционални усещания, че трябва някой да бъде много тежко наказан", каза още Начков.

Съдебномедицинските експертизи по трите аутопсии, направени на тялото на 18-годишния Тодор, показаха, че нанесените му травми не са довели до фаталния край, тъй като "практически имат дискретен характер". Той е имал аритмия, а е починал от исхемична болест на сърцето.

"Тези остри ритъмни нарушения от своя страна са довели до остра сърдечна и дихателна недостатъчност и смъртен изход от ненасилствен болестен произход", посочиха петимата медици, правили аутопсиите.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата