Прокуратурата смята, че резултатите от референдума трябва да са задължителни.
Това е така, защото намерените при допитването близо 12 500 бюлетини без плик трябва се считат като част от избирателната активност, а не да бъдат извадени от нея, смята зам.-главният прокурор Ася Петрова.
"Считаме, че жалбата на инициативния комитет е основателна, макар и не по съображенията, изложени в нея", коментира тя.
Това било така защото в закона се казва, че в броя на гласувалите трябва да бъдат отразени всички бюлетини, намерени в кутията, независимо дали са в плик или са пуснати без плик.
Според Петрова бюлетините без плик са недействителни, но те трябва да бъдат зачетени в общия брой на гласувалите.
Съгласно протоколите обаче общият брой на гласувалите е определен само според броя на пликовете, а не на броя на бюлетините без плик.
На делото бе представена експертиза, която казва, че 12 481 са бюлетините без плик, пуснати на референдума.
Тя бе назначена от ВАС в края на миналата година, трите вещи лица, които броиха бюлетините, получиха по 4000 лв. възнаграждение всеки.
ВАС заседава днес по делото, което започна след жалба на Инициативния комитет за референдума срещу решението на ЦИК.
До две седмици съдът трябва да се произнесе дали решенията от референдума са задължителни.
От Комитета са на мнение, че ако бюлетините без плик бъдат прибавени към счетените за действителни близо 3 480 000, то резултатите от националното допитване стават задължителни.
Според ЦИК 12 000 гласа не стигат за задължителен мажоритарен вот в два тура и намаляване на партийната субсидия на 1 лев.
"Прокуратурата каза това, което твърдим от самото начало - че човек, който е пуснал бюлетина без плик, не означава, че не е отишъл на изборите", коментира Тошко Йорданов, сценарист в "Шоуто на Слави" и член на инициативния комитет.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.