В последните месеци станахме свидетели на редица акции на Спецпрокуратурата срещу големи бизнесмени или т.нар. "олигарси".
Едни от най-големите имена в бизнеса в страната ни станаха обект на проверки, а в дейноста на част от тях бяха констатирани наистина значителни нарушения, които бяха класифицирани като престъпни. Въпросът е ще има ли обвинени и осъдени?
Главният прокурор Сотир Цацаров съвсем скоро се закани, че ще има обвинени висши политици. Малко след това си казание той поиска имунитета на 6-ма депутати и от управляващите, и от опозицията. Обвиненията на прокуратурата бяха най-различни - от пране на пари до изнудване и рекети.
През последните месеци бяха задържани сем. Баневи, отговорни за приватизирането на завод "Полимери". Те бяха обвинени в ръководене на организирана престъпна група, изпиране на над 1 млрд. лева, притежание на оръжия и др. Въпросът дали само те ще са обвинените от приватизацията на страната ни и нейните предприятия през прехода остава отворен.
Беше направена и акция на едни от най-големите хотелиери в страната ни - семейство Арабаджиеви. Те също бяха обвинени в данъчни престъпления и участие в организирана престъпна група. Издирват се все още.
Спецакция имаше и в заводите на "Винпром Карнобат" на Миню Стайков. Констатираните нарушения доведоха до запечатването на 3 от складовете за спирт на бизнесмена, което на практика прекрати цялата дейност по производството на алкохол. Причината - съмнения, че се точи нелегално алкохол и се изнася.
Стигна се дори до проверки в най-високите клонове на властта. Финансовият министър Владислав Горанов беше обект на проверка на КПКОНПИ, заради това, че ползва имот, който не е негов, а на бизнесмен, което е предпоставка за конфликт на интереси.
В Турция пък беше задържан небезизвестният бизнесмен Димитър Желязков - Митьо Очите, заедно с още няколко негови приближени в България. Стана ясно, че над 20 млн. лева е искала да рекетира разбитата от ГДБОП банда на Очите.
В разгара на лятото, на 24 август, Окръжна прокуратура - Пловдив привлече като обвиняеми 23-ма за държане на акцизни стоки без бандерол - цигари. Те бяха установени в четири незаконно работещи фабрики - в Дупница, Горна Оряховица и Тутракан. Общото количество на акцизните стоки без бандерол, които са били установени и иззети, е 42 тона тютюн на стойност близо 7 млн. лева, както и 190 000 кутии цигари от различни марки, на стойност 1 млн. и 500 хил. лева.
През септември Специализираната прокуратура направи претърсвания и изземвания в офиси на дружества в София, стопанисващи заведенията "Везувий" и "Сръбски ресторант Бест", обиски на лица и разпити на свидетели на територията на София, с цел задържане на ръководните нива на организираната престъпна група. Собственик на сръбския ресторант "Бест", бивш "Кошарите", е Евлоги Станоев – Бирмата.
В разгара на пролетта пък прокуратурата направи публична акция насред ул. "Ген. Гурко" на вече бившата кметица на район Младост - Десилава Иванчева. Тя бе обвинена в изнудване и получаване на подкупи в особено големи размери.
От 17 април, от провеждането на акцията, тя бе зад решетките. Дори се стигна до оковаването и с вериги по време на съдебните заседания, а самият и престой в ареста беше изпълнен с оплаквания от нейна страна колко лоши били условията. От прокуратурата излязоха със становище, че каквито условия за другите - такива и за Иванчева и Петрова и че килиите отговаряли на европейските изисквания.
Престоят на нея и нейната заместничка Биляна Петрова в ареста продължи безспирно до 22 декември, когато двете бяха пуснати под "домашен арест" за празниците.
Толкова на брой мащабни акции в страната ни срещу толкова големи фигури скоро не е имало. Дали това е знак, че подобни "дейности" вече няма да остават безнаказани. Дали държавата наистина се опитва да пребори монопола в бизнеса или просто хвърля прах в очите на хората? Дали всички тези акции са реални?
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.