Изпълнителната власт в лицето на МВР и Министерство на правосъдието се занимават да атакуват прокуратурата, а в същото време се възражда полицейският произвол и има бум на престъпността на нива от 2006 година.
Това заяви главният прокурор Иван Гешев преди днешното заседание на Висшия съдебен съвет, което ще обсъжда искането за предсрочното му освобождаване, съобщава БГНЕС.
"Ще кажа, че това не е сериозният въпрос. Затруднен съм, защото не знам как да коментирам искането за отзоваване на главния прокурор в една страна членка на ЕС", каза главният прокурор и продължи:
"Искането за отстраняването ми по инициатива на Бойко Рашков е правно нищо, а сега искането на министър Йорданова е просто нищо. Прочетох го веднъж, честно казано съм затруднен да го разбера. Това е механичен сбор между неверни субективни оценки, манипулативни политически твърдения и обикновено цитиране на норми. Щеше да е смешно, ако не беше тъжно", коментира още Гешев.
"Лош знак е за българската държавност и за това, че се оправдават притесненията на българската прокуратура изразени пред европейските ни партньори. Вървим към проблеми, които мислихме за забравени преди приемането ни в ЕС. Възраждат се полицейският произвол, а цената ще плащат българските граждани", каза още той.
Предложението за отстраняването на главния прокурор е на министъра на правосъдието Надежда Йорданова заради девет случая.
Според нея те представляват тежки нарушения на обвинител номер едно. А именно – полицейското насилие на протестите през 2020 година, искането за снемане на имунитета на евродепутата Елена Йончева, делото Баневи, случаят „Осемте джуджета” и други.
В сряда Иван Гешев призова ВСС да разгледа не само искането за предсрочно освобождаване на Йорданова, но и предишното предложение на бившия правосъден министър Янаки Стоилов, за да защити „честта и достойнството си”.
За да бъде прекратен мандатът на главния прокурор са необходими поне 17 гласа от общо 22-членния състав на ВСС.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.