Правната комисия на парламента подкрепи на първо четене законопроекта за противодействие на корупцията на ГЕРБ-СДС, внесен на 2 юни, и отхвърли тези на Министерския съвет и "Продължаваме промяната - Демократична България".
"Аз бях изненадана от това гласуване, защото не виждам политическа логика да бъде подкрепен само законопроектът на ГЕРБ-СДС и да не бъде подкрепен законопроекта на ПП-ДБ, има време до пленарната зала, надявам се колегите да го преосмислят. Това, което се случи в момента, е политическо помпане на мускули, това не допринася за нормалния законодателен процес в тази сложна ситуация", коментира Надежда Йорданова от ПП-ДБ, пише "24 часа".
Проектът на ГЕРБ-СДС разписва Комисията за противодействие на корупцията да се състои от седем членове, председател и шестима други. Шестимата ще се избират от парламента по предложение от парламентарните групи, а седмият се предлага от президента и се одобрява от народните представители. Предвижда се седемгодишен мандат на всички членове на комисията. Тя ще се председателства на ротационен принцип, чрез жребий. Дейността по разследване ще се осъществява от разследващи инспектори, те ще са разследващ орган по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс, като следователите и разследващите полицаи. От ГЕРБ-СДС предлагат разделяне на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество на две, като проектът, разписващ правомощията на втората комисия, която ще отговаря за незаконно придобито имущество, ще бъде внесен до края на седмицата.
На днешното заседание на правната комисия имаше точка в дневния ред за изслушване на главния прокурор Иван Гешев, по негова молба. Председателят на правната комисия Стою Стоев информира народните представители, че е постъпило писмо от главния прокурор, в което се заявява, че той има служебен ангажимент и по възможност да се насрочи друго заседание, на което да бъде изслушан. Народните представители обаче приеха, че щом Гешев не е дошъл, то това е своеобразен отказ от изслушване, предаде БТА.