Зрелищната акция на прокуратурата в президентството през юли 2020 г. е довела до дела за обезщетение срещу прокуратурата и Държавна агенция "Разузнаване". Два от исковете срещу двете институции са за по 500 000 лв., т.е. общо 1 млн. лв. Засега искът срещу ДАР е заведен само частично - за 100 000 лв. Но ако съдът признае претенциите, ще може да се води дело и за пълната сума. От прокуратурата се търси цялата сума.
Двете дела са заведени от П.В. - бивш служител на разузнаването, който беше обвинен по делото, което прокуратурата опита да внесе в съда след акцията. В крайна сметка обаче делото беше върнато на прокуратурата от съда, а тя го прекрати през април 2024 г. Новоназначеният военен прокурор приема, че показанията на свидетелите са "нелогични, вътрешно противоречиви и изолирани от доказателствената съвкупност" и няма престъпление.
Така и П.В. получи правото да търси обезщетение по Закона за отговорността на държавата (ЗОДОВ). Делата по ЗОДОВ срещу прокуратурата не са рядкост, но процесът срещу ДАР ще е по-скоро прецедент.
"Това е поредният случай, в който воглаве с главния прокурор и отделни прокурори и със съучастието на председател на агенция, пръсват на парченца живота на някого, за да го ползват за политически и мафиотски игри", коментира адвокат Николай Хаджигенов, който защитава пострадалия. Делата вече са образувани в Софийския градски съд.
В исковите молба П.В. обяснява, че е работил в ДАР над 15 години (преди това НРС) и 15 години в МО, като е напуснал агенцията в началото на 2020 г., за да се грижи за съпругата си, която била с тежко онкологично заболяване.
През май 2020 г. тогавашният председател на ДАР Атанас Атанасов получава първоначално устен доклад от служител от дирекцията, доскоро оглавявана от П.В., че той искал да предаде секретни документи на ЦРУ. После устният доклад се превръща в официална докладна, която е пратена до главния прокурор Иван Гешев. На следващия ден подателят на сигнала е назначен за шеф на дирекцията и остава на тази длъжност докато напуска по собствено желание година и 2 месеца по-късно, почти веднага след смяната на ръководството на ДАР.
П. В. смята, че докладната срещу него е, защото, макар и бивш, е дългогодишен високопоставен служител на разузнаването, който може да бъде принуден да даде нужните показания за изтичане на документи и информация от агенцията към президентството.
"Беше ми наложена забрана за напускане на страната, продължила 18 месеца, която заедно с домашния арест обезсмисли подготвяната консултация и лечение в чужбина на съпругата ми. Третата и най-тежка операция на съпругата ми беше проведена именно в този период, в който постъпва 7 пъти във ВМА за общо 29 дни, без да мога да ѝ помагам и да съм до нея. Налагаше се да ѝ помагат случайни хора, таксиметрови шофьори, съседи…", пише П.В. в исковете си. В крайна сметка, през септември 2020 г. съпругата му почива.
През февруари 2023 г. той е обвинен и за шпионаж в полза на ЦРУ. "Независимо от абсурдността на подобно обвинение, доколкото ЦРУ са основният ни партньор, с който работим, ерго получават съвсем официално от ДАР всичко, което им е необходимо, последното е изключително сериозно, тъй като обвинението предвижда наказание лишаване от свобода с минимум от 10 г. и доживотен затвор без право на замяна", пише мъжът в иска си. 5 месеца по-късно първото обвинение е прекратено и остава само това за шпионаж.
"Благодарение на ДАР и безумните обвинения, които ускориха смъртта на съпругата ми, сега останах съвсем сам - без приятели и контакти с хора, с които общувахме цял живот", завършва той исковата си молба. /Сега