"Естествено, че ВСС ще оправдае процедурата, която провежда и ще обяви, че е легитимна, законова и съобразена с духа и буквата на закона. И няма как да има изненади в това. Отделен е въпросът доколко са сериозни тези аргументи", каза директорът на Антикорупционния фонд Андрей Янкулов пред БНР.
Бившият прокурор от СГП коментира вчерашната позиция, изразена с декларация на ВСС, за избора на главен прокурор.
Според него тази позиция не е изненада. Той припомни, че позиции е имало срещу ВСС и при освобождаването на Гешев.
"Тогава имаше позиции за поведението на ВСС покрай освобождаването на Иван Гешев и тогава се получи и синхрон с парламента. Коментирал съм синхрона, който се получи тогава и скоростното задвижване на ВСС, който не видя по-сериозните проблеми на Гешев като главен прокурор дотогава, а го освободи заради израза "политически боклук"", припомни Янкулов.
Според него настоящата ситуация и недоволството от избора на главен прокурор от ВСС с изтекъл мандат е в резултат от бездействието на институциите.
"Бездействието на институциите е факт и кризата в правосъдието, вследствие на това, също е факт. Наистина до голяма степен има вина на НС, защото не си попълва квотата във ВСС, което не е проблем на настоящия състав. Оттук насетне би трябвало да бъде решено, какво да се прави по начина с най-малко щети. При това положение, това което ВСС би трябвало да направи, е да не пристъпва към тези избори", препоръча директорът на антикорупционния фонд.
И допълни, че "при полза и вреда, все пак ВСС би трябвало да избере по-малкото зло и трябва да са слепи и глухи, за да не разбират тоталното изчерпване на професионално и обществено доверие".
"Важно е какво би свършил главният прокурор на поста, но не за прокурорската общност, а за обществото като цяло. "Еманципацията на магистратите" не знам какво точно се разбира от това, но в прокуратурата няма как да има, защото е йерархична структура", сподели Янкулов.
И посочи, че адекватен избор на главен прокурор минава през адекватен състав на ВСС. А решението на проблемите той вижда в обществото - да узрее и да поиска адекватни промени.
На въпроса къде да се търси изход - в политическите решения или в системата, Андрей Янкулов коментира:
"По начина, по който вървят процесите през последните години, ако е имало хора с надежда, че от системата ще дойде промяната, животът е показал, че това трудно би станало, защото процесите, които текат там, са негативни. Но логиката на парламентарната демокрацията е, че действително от там трябва да се задвижат тези процеси, когато обществото ни узрее и поиска адекватни промени в начина на упражняване съдебната власт".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.