Ахмед Доган нямало нужда да доказва професионална квалификация в областта на минното дело, хидрологията и строителството.
Това заяви адвокатът му Румен Еленски на днешното заседание на Върховния административен съд (ВАС) по делото за конфликт на интереси при лидера на ДПС.
Нещо повече – „ако Ахмед Доган беше дипломиран инженер или хидролог, Институтът за строителство и минно дело нямаше да му възложи изпълнението на договорите“, смята защитникът му.
Причината била, че консултантските услуги, за които лидерът на ДПС е взел прословутия хонорар от 1,5 млн. лв., били в областта на маркетинга.
Неговата задача била да направи специализиран маркетинг, да създаде идеен проект за потенциален инвеститор и ноу-хау. Трябвало да прецени социалните измерения на четирите хидроенергийни обекта за обществото и тяхната икономическа ефективност.
„Достоевски е завършил медицина, но с какво право пише романи”, заяви в подкрепа на тезата си адвокатът.
Извън съдебната зала обаче той не можа да отговори на въпроса каква квалификация има Ахмед Доган, който е дипломиран философ, в областта на маркетинга.
За да обоснове сумата, която е получил Доган за маркетинговото проучване, защитникът представи в съдебната зала заверено копие от бюлетин на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране. В него е определена методиката за изчисляване на възнагражденията за консултантски услуги в областта на строителството.
Според адвокат Еленски, ако се спазва методиката, за четирите проекта Доган би трябвало да вземе хонорар в размер на 950 млн. лв.
Той бе категоричен, че в случая не може да става дума за конфликт на интереси, тъй като договорите с Института за строителство и минно дело са сключени в началото на 2008 г., а Законът за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси е влязъл в сила през март 2009 г.
Ахмед Доган е изпълнил договорите в края на 2008 г., а сумата по тях му е изплатена на два пъти – на 29 декември 2008 г. и на 12 февруари 2009 г.
Декларациите за наличие на конфликт на интереси от 2009 г. трябвало да бъдат подавани за периода след влизането в сила на закона.
Румен Еленски изтъкна още, че консултантските услуги по четирите проекта са изцяло частна инициатива и за тях не са плащани пари от държавния бюджет или от еврофондове.
От парламентарната комисия за конфликт на интереси, която сезира ВАС, заявиха, че получавайки хонорара, Ахмед Доган е попаднал в икономическа зависимост, която е повлияла на решенията му като държавник и която е трябвало да декларира.
Те поискаха хонорарът на Доган да бъде отнет в полза на държавата и той да бъде глобен.
Адвокат Еленски от своя страна упрекна комисията, че докладът й е политически и се изнасят само политически аргументи.
Според доклада по четирите договора Ахмед Доган е трябвало да изготви проектни решения за тип язовирна стена и ВЕЦ, схеми за прехвърляне на свободни води, преценка за регулираща способност на язовири, варианти за развитието на проектите и др.
Договорите са по „Проект Тунджа“, каскадата „Горна Арда“, „Схеми за прехвърляне на свободните води от р. Места към каскадата „Доспат-Въча“ и „Трансфер на води от „Баташки водносилов път“ към каскадата „Доспат въча“.
ВАС ще произнесе присъда по делото срещу Ахмед Доган в 14-дневен срок.
Според закона максималната санкция, която лидерът на ДПС може да получи, е глоба от 3000 лева. Освен това, ако бъде осъден, ВАС може да постанови отнемане в полза на държавата на хонорара от 1,5 млн. лв.
Ако спечели делото, то тогава парламентът ще трябва да плати разноските по делото и хонорара на защитника на Доган в размер на 48 000 лева. Защитникът на Доган определи възнаграждението си като „съвсем минимална сума“, докато Елеонора Николова, която представлява комисията, заяви, че тя е твърде голяма за административно дело, по което дори няма финансови претенции.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.