IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Сигнал за тревога. И какво да правим с него?

Смисълът от предупрежденията за риск от тероризъм в Европа

Сигнал за тревога. И какво да правим с него?

Източник: Reuters

От два дни валят сигнали за тревога – американското, британското и японското правителство официално предупредиха своите граждани за повишен риск от терористични нападения в Европа и особено в Германия, Франция и на Острова.

Какво да правят пътуващите с тези предупреждения обаче, след като има толкова малко информация, пита ВВС.

Правителствата обясняват, че издаването на сигнали за тревога се прави, за да бъде информирано обществото. Някои специалисти обаче възразяват, че в случая просто се презастраховат заради изтичането на информация за повишаването на опасността от терористични атаки, подобни на тези в Мумбай.

Обикновено подобни предупреждения са просто напомняне за туристите да бъдат бдителни и да съобщават, ако забележат нещо подозрително. Според критиците обаче сигналите за тревога често объркват хората и ако предупреждението не е конкретно, от него няма голяма полза.

Целта на сегашните предупреждения не е хората да не пътуват, но има риск, че може да се случи точно това, от което пък да се разпространи ненужна тревога. В този смисъл сигналите могат да се окажат контрапродуктивни.

Защитниците на системата казват, че винаги е трудно да се вземе балансирано решение за това колко информация да се съобщи и кога. Освен това тя можела да подейства възпиращо на потенциалните атентатори.

Въпреки че взаимодействието между разузнавателните служби в света вече е на много по-високо ниво, отколкото беше, различните правителства често преценяват различно информацията и съответно прилагат различни критерии при даването на сигнал за тревога.  

Подобни са различията и по отношение на системите, които правителствата използват за повишаване на нивото на тревога. Много от тях са вариации на базираната на цветове система, възприета в САЩ през 2002 година след атаките на 11 септември 2001-ва.

В петстепенната система в САЩ последните са жълто (за повишен риск), оранжево (за голям риск) и червено (за непосредствен риск) от терористични атаки.

Идеята на тази скàла също е да информира обществото. В по-голяма степен обаче целта е да подаде сигнал на държавните служби и местните власти да се подготвят. Както казват експертите, промяната в нивата на тревога е измислена, за да „направи системата чувствителна“.

Критиците обаче възразяват, че процесът на взимане на решения и информацията, на която се базират, са секретни.

Специално в САЩ има критики за това, че системата не е защитена от политически манипулации. Във Великобритания политическият елемент е изчистен, защото целият процес на взимане на решение и оценка на заплахата от тероризъм е прехвърлен в Обединения център за анализи на тероризма. 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата