Глобалното затопляне ще доведе до засилване на обмяната на веществата при студенокръвните животни, живеещи в тропическите райони. Това най-вероятно ще доведе до съществени изменения в екосистемите, пише сп. Nature.
Доскоро се смяташе, че затоплянето оказва най-голямо влияние върху арктичната екосистема, тъй като повишаването на температурите е най-високо в северната част на Земята.
Американски биолози обаче установили, че затоплянето на климата има най-голямо въздействие върху тропическата фауна.
Учените съсредоточили вниманието си върху интензивността на метаболизма при обитаващите тропиците студенокръвни организми.
"Промените в метаболизма са ключови за разбирането на последиците от глобалното затопляне. По-голямата скорост на обмяна на веществата изисква повече храна и кислород.
Скоростта на метаболизма говори за интензивността на жизнеспособността на организма”, пояснява проф. Хюи от университета във Вашингтон.
В крайна сметка се оказало, че при тропическите студенокръвни животни скоростта на метаболизма нараства по-бързо в сравнение с обитателите на Арктика.
Според биолозите това ще повлече след себе си съществени изменения в екосистемите в тропиците.
Най-напред ще нарасне потребността на животните за повече храна и съответно ще се повиши уязвимостта им към гладуването.
След това, ако животните започнат да се хранят повече, то това ще намали времето и енергията им за размножаване, което може да доведе до намаляване на популациите.
Учените се боят, че тези промени могат да доведат до промени в хранителните вериги и заедно с това да се появят нови особености при разпространението на преносимите от насекомите тропически болести.
Всички тези промени несъмнено ще имат глобални последици.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.