Отровният разлив, предизвикан от индустриалната злополука в Унгария, засегна екосистемата на основния ръкав на Дунав, в който бяха намерени първите мъртви риби. Това съобщи за Франс прес регионалният ръководител на Националната служба по бедствията Тибор Добшон.
По-рано унгарската академия на науките обяви в декларация, че пробите от токсичната червена кал, която се излива в Дунав след скъсването на стената на хвостохранилището, не са показали опасни нива на тежки метали, предаде Асошиейтед прес.
Според най-престижната организация на учените и изследователите в Унгария токсичната тиня продължава да бъде опасна, но концентрацията на тежки метали в нея "не се доближава до нивата, представляващи опасност за околната среда".
От декларацията на унгарската академия личи, че главната заплаха за здравето на хората и околната среда идва от изгарящите и разяждащи свойства на калта. Според представители на Националната служба за борба с бедствията над 150 души, повечето от които с химически изгаряния, са били хоспитализирани, след като стената на отпадъчен резервоар на завод за алуминий се спука и токсичния порой заля три села, погубвайки най-малко четирима души.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.