Нобеловата награда за икономика за 2010 г. беше присъдена на трима учени – Питър Даймънд и Дейл Мортенсен от САЩ и британеца от кипърски произход Кристофър Писаридес.
Наградата им е присъдена за разработването на теории, които обясняват как регулацията и икономическата политиката могат да влияят върху безработицата, незаетите работни места и заплатите. Учените са наградени за метод за анализ на пазарите относно трудностите да се хармонизира предлагането и търсенето, по-специално в сферата на заетостта.
Даймънд (70 г.) е икономист в Института по технологии в Масачузетс и специалист по социална сигурност, пенсионни системи и данъчно облагане.
Мортенсън (71 г.) е професор по икономика в Северозападния университет в Еванстън, щата Илинойс, а Писаридес (62 г.) е преподавател в Лондонското висше училище по икономика.
През 21 век Нобелова награда за икономика практически са получили само американци.
Само две са изключенията: през 2003 г. наградата беше присъдена на американеца Робърт Енгъл и англичанина Клайв Грейнджър, а през 2004 г. – на американеца Едуард Прескот и норвежеца Фин Кидланд.
Наградата е връчена и на Даниел Канеман (2002 г.) и Робърт Ауман (2005 г.), които са с двойно американско и израелско гражданство.
През 2009 г. отличието беше поделено между Елинор Остром и Оливер Уилямсън, като Остром стана първата жена, получила Нобелова награда, припомня Lenta.ru.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.