В Китай се провежда годишният конгрес на управляващата Китайска комунистическа партия. Една от основните теми в неговия дневен ред е икономическата стратегия за следващата петилетка.
Програмата на форума не е огласена, но според информацията в китайските медии властите се надяват да стимулират икономическия ръст чрез повишаване на търсенето на стоки, произведени в Китай.
Анализаторите ще проследят също така за евентуални знаци за това дали е определена кандидатурата за следващия ръководител на Китай, който трябва да заеме най-висшия държавен пост през 2012 г., пише ВВС.
Конгресът се провежда на фона на активното обсъждане на ситуацията с правата на човека в Китай, като засилване на вниманието към тази тема има не само в чужбина, но и в самата страна.
В началото на тази седмица група ветерани от Китайската комунистическа партия излязоха с обръщение, в което призовават да бъде прекратено ограничаването свободата на словото. Подобни прояви са изключително редки в Китай.
В документа китайската система за цензура се определя като позорна.
Освен това премиерът Вън Цзябао се обяви наскоро за промени в политическата система.
„Без политически реформи Китай може да изгуби това, което постигна чрез икономическите преобразувания“, заяви той през август.
На международно равнище проблемът със спазването правата на човека в Китай отново се оказа в центъра на засилено внимание след присъждането на Нобелова награда на китайския дисидент Лиу Сяобо, който излежава 11-годишна присъда.
Доколко активно ще се обсъждат политически реформи на настоящия конгрес, засега не е ясно.
В обсъждането на икономическите планове за следващите пет години според китайските медии ще се включи и държавният глава Ху Цзинтао.
През последните години Китай постигна големи икономически успехи, на първо място за сметка на износа.
Кореспондентът на ВВС в Пекин съобщи, че сега властите искат да намалят нарастващата пропаст в доходите на бедните и на богатите с цел да не се допускат социални сътресения, каквито имаше по-рано.
Това е важно най-вече, защото каквито и да са прояви на нестабилност поставят под съмнение авторитета на властите, посочва кореспондентът Мартин Пейшънс.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.