Американската армия започна да приема на служба хомосексуалисти, след като съдът реши, че действащият принцип „ние не питаме, вие не казвате“ нарушава правото на свобода на словото и равенството на всички граждани пред закона.
От министерството на отбраната на САЩ обаче казват, че наборните комисии предупреждават гейовете новобранци, че законът може да бъде променен.
Пентагонът, който обжалва решението на калифорнийския съдия Вирджиния Филипс, поиска временна забрана за действието на новите правила, пише ВВС. Съдия Филипс обаче отхвърли това искане с формални основания.
Искът, който може да стане причина за мащабни промени в американската армия, беше внесен от представители на Републиканската партия от името на лица, уволнени от армията заради открит хомосексуализъм.
Организации, които се борят за правата на гейовете, планират да изпратят свои активисти в наборните комисии, за да проверят дали наистина военните са започнали да изпълняват постановлението на съда и както са обещали, да приемат хора, открито заявяващи своята хомосексуалност.
За отказ от принципа „не питат – не казвай“ и от формалната забрана за гейовете да служат в армията призова по-рано Барак Обама.
Неговите съветници обаче стигнаха до извода, че президентът не може да отмени забраната без подкрепата на Конгреса или решение на съда.
През септември демократите се опитаха в Сената да прокарат такава реформа през парламента, но не събраха необходимите гласове.
Към 1 декември Пентагонът планира да публикува доклад, в който ще бъдат анализирани възможните последици от приемането в армията на открити хомосексуалисти.
Служители на военното министерство заявиха, че нововъведението ще означава сериозни промени във всички сфери на армейския живот: от условията за живот за войниците до застраховките и протоколните правила.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.