Индия е готова да подпише договор за мирно използване на ядрената енергия и да развива търговските си отношения с Япония, заяви премиерът Манмохан Сингх след териториалния конфликт между Китай и Япония, докато Делхи се опитва да докаже своето приятелство.
"Уверен съм, че ще можем да сключим споразумение за ядрен договор, който ще е взаимоизгоден и за двете страни", заяви Сингх, преди да замине на тридневно посещение в Токио.
В японската столица Сингх ще се срещне с японския си колега Наото Кан. Той извършва посещението си, докато Токио се опитва да поправи отношенията си с Пекин след най-тежката дипломатическа криза от години.
Сингх подчерта, че би искал Япония да стане ядрен партньор на неговата страна, като отбеляза, че тя притежава "една от най-развитите ядрени технологии".
През юни Япония и Индия започнаха преговори за подписване на споразумение за сътрудничество в развитието на ядрената енергетика за мирни цели, което ще позволи на Токио да изнася технология за производство на ядрена енергия на изпитващата енергиен недостиг Индия.
Япония, която стана обект на ядрена бомбардировка през Втората световна война, предупреди Индия, че провеждането на нови ядрени тестове ще доведе до прекратяване на ядреното сътрудничество между двете страни.
Индия разработи ядрени оръжия, без да е подписвала Договора за неразпространението им.
"Що се отнася до тестовете, обявили сме едностранен мораториум върху провеждането им и нямаме намерение" да променяме това решение, заяви Сингх.
Очаква се Сингх и Кан да подпишат през следващата седмица споразумение за икономическо партньорство, с което бързо разрастващият се индийски пазар ще се отвори за японските фирми.