IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

В Куба вече ще плащат данъци

Вече ще е възможно и наемане на работници

В Куба вече ще плащат данъци

Кубинско правителство публикува документ, който позволява на кубинците да започват частен бизнес и да наемат работници.

Властите огласиха и правилата, по които ще събират данъци от частния сектор. Налози ще плащат вече както частните предприемачи, така и заетите в недържавни предприятия, като данъкът ще зависи от размера на доходите.

Онези, чийто доход надвишава 50 000 песо ($ 2300) годишно, ще плащат 50% данък. За тези пък, чийто бизнес им осигурява над 5000 песо годишно ($225), ставката ще е по-ниска – 25%.

Никакви данъци няма да плащат само онези частни предприемачи, чийто бизнес им осигурява под 5000 песо годишно.

Досега кубинците практически не плащаха данъци. 85% от жителите на страната работят в държавни предприятия, получават заплата от 20 долара и не плащат никакви данъци.

Въвеждането на налози за малкия и средния бизнес е част от програмата за разширяване на частния сектор. Властите в Куба разчитат, че нововъведенията ще оживят икономиката на острова и ще спомогнат за създаване на работни места в частния сектор.

Преди месец правителството обяви подготвяне на съкращения на 500 000 души от държавните предприятия.

На частните предприемачи вече ще бъде разрешено да наемат работници – досега те можеха да привличат на работа само свои роднини. Подоходният данък за работещите в частните предприятия ще е 10 %, пише ВВС. 

През последните две години се наблюдава значителен спад на икономиката на Куба, което вече доведе до намаляване на износа. Ситуацията се усложни и от падането на цените на никела, който е главна експортна стока на острова, а световната финансова криза пък доведе до намаляване на потока от туристи в Куба.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата