Разположена на югозападния край на Арабския полуостров, Република Йемен е една от най-бедните и слаборазвити икономики в региона. Страната има петролни залежи, но те ще бъдат изчерпани до 2017 година, което засилва страховете за икономически колапс. Корупцията в единствената република на Арабския полуостров пък е достигнала такива размери, че ситуацията изглежда безнадеждна.
Освен това на север се водят непрестанни войни, а влиятелни сепаратистки движения на юг искат разделяне на страната на две (Северен и Южен Йемен), както беше преди обединението през 1990-а.
В несигурната и изключително нестабилна обстановка, естествено, Ал Кайда постепенно се настанява в Йемен и изгражда стабилна структура. За активността на мрежата на Осама бен Ладен в страната се знае отдавна, но нещата вече стават сериозни.
Западът гледаше с половин око към терористичната заплаха от този край на света. Но на борда на няколко самолета бяха открити пакети бомби в тонери за принтер с крайна цел синагоги в Чикаго. Сега ситуацията се променя и всички очакват реакцията на САЩ, Великобритания, НАТО и ЕС, тъй като става все по-очевидно, че йеменското правителство не може да спре терористичната вълнà.
Властите в Йемен са решени да се борят с тероризма и са в близки отношения с американските служби по този въпрос. Правителството обаче няма никакъв контрол върху големи части от територията на страната (близо 530 хиляди кв.км), които са под командването на местни въоръжени племена. А споделяйки радикалните виждания за джихад на Ал Кайда, тези племена стават идеалният „домакин” за екстремистите. Освен всичко друго труднодостъпните йеменски планини са отлична арена за тренировъчни лагери на бойци, по схема, наподобяваща афганистанската.
Не случайно много активисти на Ал Кайда от Саудитска Арабия бързо се изнесоха към южния съсед, защото в кралството екстремистката организация е обект на безкомпромисно преследване.
Така укрепвайки позициите си в Йемен и срещайки подкрепа от местни радикални елементи, Ал Кайда стъпи на крака и мащабните акции го показват. Миналата Коледа пълен пътнически самолет от Амстердам към Детройт беше на косъм от взривяване по време на полет. 23-годишният нигериец Умар Фарук Абдулмуталаб, успя да се качи на борда с взривно устройство, което обаче не успя да детонира заради техническа неизправност и бързата реакция на екипаж и пътници.
Оказа се, че Фарук е получил обучение именно в Йемен, а духовен наставник му е бил близкият до Ал Кайда Ануар Ал-Алуаки – американец от йеменски произход, считан за може би най-влиятелния религиозен водач на екстремистите в арабската страна.
Името на Ал-Аулаки, приел въоръжения джихад като религиозно задължение, изскочи и при трагедията в американската военна база Форт Хууд, където майор Нидал Малик Хасан откри огън по колегите си и уби 13 души. Ал-Аулаки и Хасан си пишели имейли, разкриха службите за сигурност.
Сега пък дойде случаят с пакетите бомби, който тръгнаха от летището в Сана през американски куриерски фирми и достигнаха до Дубай и Великобритания, преди да бъдат открити. Само късметът е спасил света от повторение на трагедията „Локърби”, категорични са експерти. Едното от устройствата е трябвало да се детонира по време на полет, и то на борда на пътнически самолет. И всичко се е разминало заради технически дефект.
Впечатление прави, че бомбите са направени изключително качествено, като е използван мощният пластичен експлозив PETN, който трудно се засича от скенерите по летищата. Много сходно устройство носил и Умар Фарук при неуспешния атентат по Коледа. По пътя на логиката изглежда, че атаките са свързани.
Дори беше обявен главният заподозрян за направата на бомбите и при двата опита за терористични атаки – саудитецът Ибрахим Хасан Ал-Асири. Именно той е човекът, на когото йеменският клон на Ал Кайда разчита за бомбените си удари. Първите два се оказаха неуспешни, но дали такива ще бъдат третият, четвъртият...
Страхът от нов „Локърби” или „11-и септември” се появи с пълна сила в последните дни с новото си име „Йемен”. Дали шумотевицата по медиите е по-скоро ненужна истерия, или проблемът е наистина много по-сериозен, отколкото се смяташе досега?
Главнокомандващият британската армия ген. Дейвид Ричардс заяви категорично, че към този момент инвазия в Йемен по подобие на тази в Ирак и Афганистан не може да има. „Не мисля, че искаме да откриваме нов фронт там. Не мисля, че и йеменското правителство иска да го направим”, каза Ричардс, уточнявайки, че британски експерти просто ще помагат при обучението на йеменските сили за сигурност.
Засега пълководците на войната срещу терора САЩ и Великобритания запазват хладнокръвие и не обявяват нови точки на „оста на злото” на Джордж У. Буш. Военните засега се задоволяват с откъслечни ракетни удари по предполагаеми бази на Ал Кайда и поне в близко бъдеще, изглежда, ще е така.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.