Президентът на САЩ Барак Обама пристигна в рамките на азиатската си обиколка на посещение в Индонезия.
Главната цел на обиколката на Обама е засилване на влиянието на САЩ в Югоизточна Азия, предаде ИТАР-ТАСС.
Посещавайки Индонезия, страната с най-многобройното мюсюлманско население, Обама потвърди привързаността на своята администрация към курса на урегулиране на отношенията между САЩ и мюсюлманските страни, за което той говори през юни 2009 г. в Кайро.
Според американската администрация основите на сътрудничеството между Вашингтон и Джакарта са в областта на търговията и сигурността. В тази връзка се очакваше при разговорите на Обама с президента на Индонезия Сусило Бамбанг Юдхойоно да бъдат обсъдени въпросите за взаимодействието между двете страни в борбата с тероризма и в областта на икономиката.
Освен това се очаква двете страни да обсъдят перспективите за възобновяване на военно-техническото сътрудничество, а също така да бъде подписано съгласуваното преди година американско-индонезийско споразумение за цялостно партньорство.
Според местните медии САЩ гледат на Индонезия като на един от техните основни съюзници в Югоизточна Азия. Ако преди десетина години обаче за САЩ основното поле за сътрудничество с тази държава беше общата борба с тероризма, в момента Белият дом залага преди всичко на икономическото, търговското и инвестиционното партньорство с Индонезия, която повишава икономическия си потенциал и се стреми да влезе в групата БРИК, която обединява Бразилия, Русия, Индия и Китай.
За урегулирането на отношенията с Джакарта, според наблюдателите, ще послужи призивът за „нови отношения с ислямския свят“, отправен от Обама в Кайро през 2009 г.
Обама заяви, че се стреми към напредък при преодоляването на неразбирането и недоверието между мюсюлманските страни и САЩ, но предупреди, че някои „недоразумения и недоверие“ вероятно ще останат, посочва ВВС.
Напредъкът „не е приключил“ и още много предстои да бъде направено, заяви Обама на съвместната си пресконференция с президента Юдхойоно.
За по-тесните връзки между двете страни ще допринесе и фактът, че сегашният американски президент е прекарал в Индонезия част от детските си години и е запазил топли чувства към тази страна.
Обама е живял в Индонезия четири години, след като майка му се омъжва за индонезиец.
По думите му днешна Индонезия има малко общо със страната, в която е живял като дете, предаде АП.
В сряда Обама ще говори в най-голямата в Югоизточната Азия джамия. След това той ще отпътува от Индонезия, като заминаването му вероятно ще бъде ускорено поради опасения във връзка с изригването на вулкана Мерапи, отбелязва NEWSru.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.