Лидерите на страните от Г-20 се договориха на срещата си в Сеул с всички сили да избегнат надпреварата към намаляване на курсовете на националните валути.
Участниците в срещата на икономически най-развитите страни решиха със съвместни усилия и колкото е възможно по-скоро да създадат това, което самите участници във форума нарекоха ръководни принципи, тоест един вид кодекс с правила, благодарение на който ще могат да се избегнат икономическите дисбаланси в света.
Обсъждането на въпроса не протече лесно. Както съобщиха кореспондентите на ВВС в Сеул, между представителите на някои делегации се усещаше явно противопоставяне.
Бяха изразени различни гледни точки за това как би трябвало да се процедира с дисбалансите в международната търговия във връзка с нестабилността на националните валути.
Така например предложението на САЩ за намаляване на дефицита и положителното салдо в търговския баланс до 4 % от БВП на съответните страни беше блокирано от Китай и Германия.
И за двете страни не е изгодно, тъй като тяхното положително търговско салдо е съответно 4,7% и 6% и те смятат намаляването на тези показатели за несправедливи.
Битка на титаните
Основният конфликт в областта на икономиката е между Китай и САЩ. Анализаторите предупреждават, че противостоенето между двамата главни играчи в световната икономика може да се отрази негативно върху икономическия ръст като цяло.
„Курсовете на валутите трябва да отразяват икономическите реалности“, каза американският президент Барак Обама. „В страните с развиваща се икономика тези курсове трябва да се регулират с помощта на пазарни механизми. Поставих този въпрос на срещата си с президента на Китай Ху Цзинтао и ние внимателно ще следим как се оценява китайската валута“, посочи Обама.
Вашингтон многократно заяви, че курсът на китайския юан се понижава изкуствено, което дава на китайските износители несправедливи според САЩ предимства на международните пазари.
По адрес на Вашингтон обаче също беше отправена критика за решенията на Федералния резерв да налее 600 милиарда долара в американската икономика.
Макар че Федералният резерв обяснява това решение с необходимостта да бъде подкрепен икономическият ръст, много държави се опасяват, че подобна стъпка ще понижи курса на американския долар.
В Сеул финансовите министри на страните от Г-20 се договориха големите страни с развиваща се икономика като Китай, Русия, Бразилия и Индия да започнат да играят по-голяма роля в Международния валутен фонд.
В заключителния документ от срещата на Г-20 се съдържат конкретни механизми за укрепване на баланса в световната търговия и устойчиво развитие на глобалната икономика.
Кореспондентите в Сеул обаче отбелязват, че на форума не са приети никакви наистина революционни решения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.