IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Кишинев поиска от НАТО да прогони руснаците

Приднестровските сепаратисти чувстват негласна подкрепа от руснаците

Кишинев поиска от НАТО да прогони руснаците

Временно изпълняващият длъжността президент на Молдова Михай Гимпу изпрати до генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен писмо с молба да бъде оказана подкрепа във връзка с изтеглянето на руските войски от територията на страната.

Това съобщи самият Гимпу на специално свикан брифинг.

„Руските войски остават източник на напрежение и подхранват приднестровския сепаратизъм“, каза Гимпу.

Според него „приднестровските сепаратисти чувстват негласна подкрепа, морална и политическа, от страна на руските войски в Приднестровието“.

Гимпу смята, че „въпреки нормите на международното право и конституцията на Република Молдова руските войски продължават незаконно да остават на територията на независима Молдова“.

Той направи извода, че „ако Молдова не даде съгласие за пребиваването на руските войски в Приднестровието, то Русия може да признае Приднестровието по примера на Абхазия и Южна Осетия, за да задържи войските си на територията на Молдова“.

По мнението на и.д. президент на Молдова „изтеглянето на руските войски може да спомогне за урегулирането на приднестровския конфликт“.

Местните експерти смятат, че неслучайно и.д. президентът на Молдова се обръща към генералния секретар на НАТО точно в навечерието на срещата на върха Русия-НАТО, планирана за 20 ноември в Лисабон.

Малко преди разпадането на СССР пет района в Молдова, разположени на левия бряг на Днестър, обявиха, че създават Приднестровска съюзна република в състава на СССР, а по-късно – независима Приднестровска Молдовска република с център Тираспол.

Създаването през 1990 г. в Приднестровието на самостоятелна, неподлежаща на контрол от властите в Кишинев република беше ответна реакция на националистическата война в Молдова от края на 80-те години, пише РИА Новости.

Властите в Молдова не са съгласни с това решение и се опитаха да въведат войски в непризнатата република. След това започна въоръжен конфликт, продължил няколко месеца.

Преговорите с участието на международни посредници във формата „5+2“ (Молдова, Приднестровието, Русия, Украйна, ОБСЕ и като наблюдатели ЕС и США) за търсене на решение на Приднестровския проблем през февруари 2006 г. стигнаха до задънена улица, а след това бяха прекратени. Консултации в същия формат се провеждат периодично.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата