Руският президент Дмитрий Медведев ще участва тази седмица на срещата на върха на НАТО в Португалия и ще се стреми да постигне подобрение на отношенията с врага от времето на Студената война.
Проектът за противоракетна отбрана на Атлантическия алианс продължава да предизвиква гнева на Русия, въпреки че тя беше поканена да се присъедини към него. Срещата на върха, на която руският държавен глава ще присъства за първи път от руско-грузинската война от август 2008 г., дава шанс за прогонване на "призраците от миналото", заяви генералният секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен.
"Мисля, че ще можем да обърнем една страница в отношенията ни... да спрем да се демонизираме взаимно и да продължим напред", заяви високопоставен представител на Алианса, пожелал да остане анонимен, преди срещата на върха на 19 и 20 ноември в Лисабон.
Според експерта Виктор Кремениук "Медведев поема рискове, като участва в тази среща, но си дава сметка, че за разширяване на отношенията със Запада, двустранните контакти с Обама, Меркел и Саркози не са достатъчни".
"Той има две цели: да намали антируските гласове в НАТО, концентрирани около държавите от Източна Европа, и да получи подкрепа за своята политика на модернизиране на Русия", допълни Кремениук, зам.-директор на Института САЩ-Канада.
От своя страна руският външен министър Сергей Лавров подчерта, че Москва не смята НАТО "за заплаха". "Ако Русия и НАТО могат да се справят успешно с предизвикателствата пред нас, всички, които искат подобряване на сигурността от Ванкувър до Владивосток ще спечелят", подчерта той в уводна статия в понеделник за седмичника "Итоги".
Въпреки тези успокоителни декларации американското желание за разполагане на система за противоракетна отбрана в бившите комунистически страни в Европа пречи на подобряването на отношенията Русия-НАТО, тъй като Москва счита този проект за опасност.
За да разсее опасенията й, Расмусен предложи Русия да бъде включена в противоракетния щит. Медведев заяви, че е необходимо да анализира това предложение, но редица руски високопоставени представители предупредиха, че не може да се очаква пробив в Лисабон.
"Важно е да разберем... до каква степен тази система може да заплашва потенциала на руските стратегически ракети и дали Русия може да участва в проекта на равна основа", подчерта руският посланик в НАТО Дмитрий Рогозин, цитиран от агенция Интерфакс.
Въпросът за противоракетния щит от дълго време всява напрежение в отношенията на западните страни с Русия. Вашингтон обаче сериозно ревизира програмата си от септември 2009 г., която вече предвижда ракети не с голям, а със среден и малък обсег след преоценката на иранската заплаха.
Това решение намали руското безпокойство, без обаче да премахва всички възражения. Очаква се на срещата да бъде постигнато споразумение Русия-НАТО "от голямо значение" за сътрудничеството в Афганистан, съобщи източник на Алианса.
Москва ще се съгласи да разшири транзита на товари на НАТО към афганистанската територия и на срещата може да бъде оповестена доставка на руски хеликоптери за афганистанската армия, допълни Рогозин.
Срещите на Съвета Русия-НАТО, създаден през 2002 г., бяха прекратени след руско-грузинската война от август 2008 г. Външните министри на държавите членки на Алианса решиха да възобновят сътрудничеството с Москва през март 2009 г.