IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

В Германия за първи път от 400 г. насам съдят пирати

Обвиняемите може да получат до 15 г. затвор

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

В Хамбург започна процесът срещу десет сомалийски пирати, които в началото на тази година атакуваха и се опитаха да завземат немския контейнеровоз Taipan, съобщи  Welt. Сред обвиняемите са осем възрастни мъже, един младеж и един тийнейджър.
Най-възрастният е на 50 години, а най-младият – на 17.

Ако бъдат признати за виновни, пиратите ги очаква до 15 години затвор.
До момента обвиняемите не са направили никакви заявления.

Нападението над Taipan станало на 5 април в неутрални води на 500 морски мили от бреговете на Сомалия. След като разбрал, че не може да се отърве от пиратите, екипажът на кораба се барикадирал в една от каютите и помолил за помощ.

На помощ се притекла фрегатата на холандките военноморски сили  „Tromp”, която патрулирала в Аденския залив като част от европейската мисия за борба с пиратството.

Тъй като преговорите с пиратите не довели до желания резултат, холандските сили щурмували. Пиратите били обезвредени. От тях били иззети пет автомата "Калашников", две РПГ, два пистолета и ножове.

Задържаните били откарани в Холандия, а по-късно екстрадирани в Германия. Започналото дело срещу морските пирати е първото от 400  години насам.

В периода от 1390 г. до  1600 г. в съда в Хамбург са били осъдени и екзекутирани повече от 500 пирати. Най-известният случай е екзекуцията на Клаус Штертебекер и неговите 73-ма пирати през 1401 г.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата