Китай отдавна се смята за страната, която отделя най-много въглероден диоксид в атмосферата, но за първи път го призна, съобщи Ройтерс.
Според изчисления на учените Китай е отговорен за една четвърт от отделяния в атмосферата въглероден двуокис, около 7,5 милиарда тона годишно.
„Ние в момента сме на първо място в света по размер на отделяните вредни емисии“, заяви ясно Си Ценхуа, дипломатът, представляващ Китай на преговорите за климата.
Във вторник той представи позицията на Пекин за срещата на върха в Канкун, Мексико.
Западни изследователи твърдят отдавна, че Китай е изместил САЩ от първото място на замърсителите на атмосферата през 2006 или 2007 година.
Досега обаче властите в Пекин отказваха да се съгласят безрезервно с тази роля – твърдяха, че е възможно, но за да е сигурно, са необходими допълнителни изследвания. Освен това настояваха, че оценката трябва да се прави на глава от населението.
Въпреки признанието китайският дипломат подчерта, че при ограничаването на вредните емисии водеща роля трябва да поемат развитите индустриални държави, защото исторически са допринесли повече за глобалното затопляне.
Откровението на Си Ценхуа обаче явно не е напълно съгласувано с правителството, защото информация за изявлението му на пресконференцията се появи на официалната страница на правителството, но без въпросния пасаж. Държавната осведомителна агенция Синхуа също не съобщава за признанието.
През декември дипломати и правителствени представители от целия свят се събират в Канкун, за да договорят глобално споразумение за климата, което да наследи договора от Киото.
Очаква се преговорите да са много тежки. Срещата в Канкун се налага след провала на натоварената с много очаквания конференция в Копенхаген миналата година.
Най-проблемни страни по отношение на поемането на ангажименти за намаляване на емисиите вредни газове, отделяни в атмосферата, са Китай и САЩ.