IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Австралийски министър: САЩ са виновни за теча в Wikileaks

Отговорността е на хората, допуснали документите да стигнат до Асандж

Външният министър на Австралия Кевин Руд с държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. Снимка: БГНЕС

Външният министър на Австралия Кевин Руд с държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън. Снимка: БГНЕС

Австралийският външен министър смята, че САЩ носят вината за публикуването на секретните дипломатически документи в Wikileaks, а не Джулиан Асандж. В писмата от американското посолство в Австралия Кевин Руд не е обрисуван особено ласкаво, но той коментира, че „не му пука“.

Основателят на Wikileaks – Джулиан Асандж, който е австралиец, беше арестуван във вторник заради подозрения в изнасилване и сексуални престъпления.

По-рано премиерът на Австралия Джулия Гилард нарече публикуването от Асандж на документите „груба безотговорност“.

В интервю за Reuters външният министър на страната Кевин Руд обаче заявява: „Асандж сам по себе си не е отговорен за публикуването на 250 000 документа от американската мрежа за дипломатическа кореспонденция. Американците са отговорни за това“.

Руд беше министър-председател и през юни беше заменен на поста от Джулия Гилард.

„Мисля, че могат да бъдат зададени сериозни въпроси относно адекватността на (американската) система за сигурност и нивото на достъп, което хората имат до тези материали“, казва Руд в интервюто.

„Основната вина, а оттам и юридическа отговорност, е на лицата, допуснали това първоначално изтичане на информацията“.

В дипломатическите писма Руд е описан като „склонна към грешки властна откачалка“.

Бившият американски посланик в Австралия Робърт Макалъм пише, че Руд „прави внезапни изказвания, без да се консултира с други държави или дори с правителството на Австралия“.

САЩ били разгневени също от, както го наричат „егоистично и некоректно изтичане на информация“ за телефонен разговор с президента Джордж Буш, за който Руд разказал: „Изумих се да чуя Буш да пита „Какво е Г-20?“.

Руд пренебрегна критиките с коментара: „Сигурен съм, че и по-лоши неща са писани за мен в миналото и още по-лоши ще бъдат писани в бъдеще, но, честно, не ме интересува“.

„Моята работа е да служа на националния интерес на Австралия като външен министър. Честно, изобщо не ми пука за такива неща“.

Премиерът Джулия Гилард защити външния си министър, обявявайки, че си върши перфектно работата.

Междувременно Джулиан Асандж остро разкритикува реакцията на Австралия по публикуването на дипломатическите документи.

В своя статия в The Australian той обвинява австралийското правителство в „срамен слугинаж“ на американците, защото всички сили на кабинета са поставени на разположение на САЩ.

Под заглавие „Не убивайте вестоносеца за разкриването на неприятни истини“ Асандж пише: „Демократичните общества се нуждаят от силни медии и Wikileaks е част от тези медии. Медиите помагат правителствата да останат почтени“.

Основателят на  Wikileaks отиде доброволно в полицията в Лондон и беше арестуван по искане на шведската прокуратура. Съдът в Англия отказа да го освободи под гаранция, но Асандж се зарече, че ще се бори срещу екстрадиране в Швеция. Той отрича да е упражнявал сексуален тормоз върху две жени в Швеция.

Адвокатът му – Марк Стивънс, обяви, че обвиненията срещу клиента му са „политически мотивирани“.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата