Университетът Кембридж проведе спорно изследване, при което изследователите са платили по 250 британски лири на студенти-доброволци, които приемали станалия популярен в последно време наркотик кетамин, пише „Телеграф“.
Експериментът е проведен от катедрата по психиатрия с цел да бъдат изследвани различни методики за лечение на шизофрения.
Става дума за това, че хора с психически разстройства понякога си мислят, че предмети от външната среда са станали част от тялото им.
Нещо подобно изпитват хората, които редовно приемат кетамин.
На 15 доброволци учените давали кетамин, за да разберат до каква степен са склонни да идентифицират гумена фалшива ръка като своя собствена.
Освен това изследователите са регистрирани преживяванията на участниците.
По думите на една студентка след инжекцията тя получила халюцинации, което силно я уплашило. Струвало й се, че леглото се вдига, момичето напълно изгубило ориентация /не могло да намери пътя до банята/.
На втория етап от изследването кетаминът бил заменен с плацебо.
Това дало възможност да се разбере, че кетаминът карал участниците в експеримента да смятат гумената ръка за своя.
Когато след инжекция учените пипали истинската ръка на участника и в същото време пред очите му галели гумената ръка, се е стигало до разместване на плановете.
Тази илюзия се проявява още по-силно при шизофрениците, пише NEWSru.
Джон Мичел от организацията Rehab Guide, която подкрепя наркоманите, нарече експеримента опасна игра, подтикваща младите хора да се жертват заради печалбата.
Известни са също така дългосрочни странични ефекти на препарата – пристъпи на паника, депресии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.