Властите в Афганистан планират да проведат мащабна реформа, която ще позволи на банките в страната да работят по нормите на шериата.
Това според централната банка на Афганистан ще даде възможност на финансовите организации да привлекат над 3 милиарда долара, които населението в страната не е доверило на обикновените банки.
Централната банка на страната планира до септември 2011 г. да внесе в парламента законопроект, който ще направи възможно до края на 2012 г. в страната да бъдат създадени най-малко шест пълноценни ислямски банки.
В момента три банки са поискали от регулаторния орган подобен лиценз.
Само 7 от 17-те афганистански банки предоставят на населението ограничен набор от услуги в рамките на нормите на шериата – кредити и влогове.
Министерството на финансите и централната банка планират също така да издадат ислямски облигации /наричани „сукук“/, след като законодателството в страната бъде променено.
Ислям изповяда 99 % от общо 29-те милиона население на Афганистан.
През 2010 г. активите на финансовите организации, които се занимават с ислямски финанси, надвишават един трилион долара.
Интересът към ислямските финанси в смета нарасна рязко в света поради кризата, пише Lenta.ru.
Въпросът е, че ислямските финансови институции се оказаха устойчиви на глобалната криза, тъй като съгласно шериата на подобни компании е забранено да инвестират в някои потенциално опасни активи, включително високо рискови ипотеки.
Ислямските банки освен това не инвестират в предприятия и фирми, чиято дейност противоречи на ислямските предписания.
По-специално те не инвестират средства в компании, които са свързани с производството и продажбата на алкохол, свинско месо или въоръжения.