В Швейцария започва процесът срещу бившия високопоставен сътрудник на редица швейцарски банки Рудолф Елмер, който е обвинен в разгласяване на банкова тайна и изнудване.
Два дни преди началото на делото бившият банкер е предал на представители на WikiLeaks конфиденциални данни за сметки на клиенти на банка Julius Baer, които според него укриват данъци.
През 2002 г. Елмер е бил уволнен от офиса на банка Julius Baer на Каймановите острови, които привличат много компании и заможни хора с преференциалния си данъчен режим.
Цюрих обвинява Елмер в кражба на документи и изнудване на Julius Baer. Тези обвинения засягат предаването на данни на данъчните органи и медиите, съобщи АП, като се позова на прокуратурата.
Самият 55-годишен швейцарец признава някои закононарушения, но твърди, че сметките, споменати в документите, с които разполага, са били в клона на Каймановите острови и затова швейцарските закони за банковата тайна не се разпростират върху тях.
Елмер се обърнал към WikiLeaks, както той казва, след като банките и органите на властта от различни страни отказали да подкрепят неговата кампания за разобличаване на онези, които укриват данъци.
Основателят на Wikileaks Джулиан Асандж заяви, че предоставените от Елмер данни ще бъдат публикувани, след като бъдат извършени необходимите проверки, евентуално след няколко седмици.
Елмер веднъж вече е предавал информация на WikiLeaks – през 2007 г., но тогава сайтът не я е публикувал.
Julius Baer нарича кампанията на Елмер „лично сплашване и вендета“ и твърди, че бившият банкер се опитва да дискредитира банката и клиентите, тъй като му е било отказано финансово обезщетение при уволнението.
Елмер от своя страна обвинява бившия си работодател в преследване – на него и семейството му.
Той твърди също, че банката му е предлагала 500 000 швейцарски франка /521 000 долара/, за да не разгласява фактите, свързани с укриване на данъци от политици и бизнесмени, посочва ВВС.
Насрочените за сряда съдебни слушания се очаква да продължат само ден.
Обвинението иска Елмер да бъде осъден на 8 месеца затвор и глоба от 2000 швейцарски франка.
Швейцарските банки през последните години многократно бяха подлагани на критика за разкриване на банкова тайна.
През миналата година Швейцария беше принудена да предаде данни за 4450 сметки на американски граждани, след като банка UBS стана обект на разследване за укриване на данъци в САЩ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.