За първи път в историята на Германия действаща министърка е бременна - става дума за 33-годишната Кристина Шрьодер, министърка по семейните въпроси. Има ли и другаде в Европа бременни министърки?
От началото на мандата си семейната министърка на Германия Кристина Шрьодер постави вече два рекорда - на 32 години стана най-младата министърка в новата история на Германия. Само година и половина по-късно тя оповести, че е бременна. Първата жена на такъв висок пост, очакваща дете. Оттук нататък всяка крачка на министърката ще се следи с интерес.
С бебе в ръце
Бъдещата майка ще служи за пример за това, което в ролята си на семейна министърка ежедневно проповядва, а именно съвместимостта на семейство и професия. Доста щекотлива за Германия тема, особено като се има предвид, че в сравнение с други европейски страни в Германия ситуацията с яслите и детските градини е доста неблагоприятна. А това определено се отразява на кариерата на квалифицираните жени.
Все още не е ясно как младата министърка възнамерява да съчетае поста си с грижите за детето. Не е ясно и дали съпругът й, който е държавен секретар, ще я подкрепи и ще излезе за няколко месеца в бащинство. Със сигурност може да се каже, че и двамата - за разлика от други германски семейства, разполагат с достатъчно средства да си позволят бавачка или частна ясла, пише Дойче веле.
В съседна Франция бременните министърки, родили по време на мандата си, вече не са събитие. Началото поставя социалистката Сеголен Роаял. През 1992 година, докато отговаря за ресора екология, тя ражда дъщеря си Флора. Медиите отразяват случая обстойно и заради това, че министърката знае как да общува с тях: тя се впусна да дава телевизионни интервюта още в деня след раждането с бебе в ръце. Само месец по-късно Роаял, която има още четири деца и е неомъжена, заминава на официално посещение в Рио де Жанейро заедно с децата си и бавачката им.
Майки-кариеристки
Междувременно и други френски министърки раждат деца по време на мандата си. В медиите се дискутира обаче само една бременност - тази на Рашида Дати, бившата министърка на правосъдието в правителството на Саркози. Причините: първо, тя и до ден днешен мълчи по въпроса кой е бащата на детето й, което води до възникването на авантюристични предположения и слухове. Второ, само пет дни след раждането тя се върна на работа - с костюм и обувки на токчета.
Това хич не се хареса на френските жени - те разкритикуваха Дати, която според тях давала лош пример и подкопавала законите за майчинството. Трябва ли в бъдеще всички жени да се завръщат на работните си места 5 дни след раждането, гласяха упреците към министърката.
Много по-професионално се справи със ситуацията настоящата френска министърка на транспорта Натали Косюско-Моризе. Тя съобщи за бебето си в интернет. И като милиони други френски жени възнамерява да се върне на работа три месеца след раждането.
В седмия месец на територията на талибаните
Как стоят обаче нещата с вече бременни кандидатки за даден министерски пост? Явно и това не представлява проблем. Например в Испания - там бременната в седмия месец Карме Чакон бе назначена за министърка на отбраната. Това не й попречи пет дни след встъпването си в длъжност да се отправи на посещение при испанските военни части в Северозападен Афганистан. На борда на правителствения самолет я придружават гинеколог, анестезиолог и педиатър.
Че бременността не е пречка за изпълняването на министерските задължения, доказват и две шведки - Биргита Олсон, която въпреки бременността си е назначена за министърка по европейските въпроси и колежката й Ана-Карин Хат - министърка по високите технологии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.