Европа трябва да положи повече усилия, за да се справи с нетърпимостта, която може да доведе до възникването на войнстващ екстремизъм, заяви британският премиер Дейвид Камерън по време на Конференцията по въпросите на сигурността в Мюнхен.
Според Камерън от дълго време правителствата проявяват прекалено голяма търпимост спрямо онези, които открито се противопоставят на демокрацията и равноправието.
"Европа трябва да се събуди и да види какво става в собствените ни страни", заяви британският премиер. Той изтъкна, че голяма част от осъдените за тероризъм първоначално са били повлияни от "ненасилствени екстремисти", а след това са предприели насилствени действия.
Камерън призна, че "мултикултурната" политика на Западна Европа се е провалила и призова да бъде забранена дейността на ислямски проповедници, призоваващи към екстремизъм. "Ние сме длъжни да предприемем най-строги мерки към такива проповедници и да забраним дейността им в нашите страни", призова Камерън.
По думите му европейските държави са принудени да търпят "сегрегирано общности, които не споделят нашите ценности".
Когато бял човек прави определени изказвания по адрес на човек с друг цвят на кожата, ние го обвиняваме в расизъм. А когато араби, чернокожи или азиатци оскърбяват бял човек, от страх никой не им се противопоставя и не ги осъжда, подчерта британският премиер.
"Много мюсюлмани остават без корен. Те не стават терористи за един ден, но процесът на радикализация е очевиден", продължи той.
В същото време Дейвид Камерън се обяви против подтикващите към ислямофобия искания за забрана на строителството на джамии и паралелно проявяващият се процес на радикализация на мюсюлманите в европейските държави.
Смесването на понятията ислям с ислямски екстремизъм е недопустимо. Ислямът е религия, която има един милиард мирни последователи. Ислямският екстремизъм е политическа идеология, която се подкрепя от малцинство. Човек може да бъде предан мюсюлманин и да не бъде екстремист, заяви премиерът.
Според него е необходимо да се направи така, че екстремистите да не могат да постигнат успех и да бъде забранена дейността на онези, които проповядват ненавист.
Към Великобритания отдавна се отправят обвинения, че е дала подслон на реакционни ислямски духовници, припомня АП.
Екстремисти, извършили или опитали се да извършат терористични актове в Швеция, Дания и Норвегия, са поддържали връзка с екстремистки среди във Великобритания.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.