Президентът на Египет Хосни Мубарак подаде оставка, съобщава Press TV.
Мубарак се оттегли от властта след 18 дни на масови протести.
Протестиращите на площад "Тахрир" в Кайро скандират: "Народът свали режима".
Египетският вицепрезидент Омар Сюлейман заяви, че Мубарак е предал властта на военните.
Египетският министър на отбраната Хусеин Тантауи застава начело на Висшия военен съвет, който ще управлява Египет.
Представител на управляващата в Египет Националнодемократическа партия съобщи по-рано днес, че Мубарак е напуснал Кайро заедно с членовете на неговото семейство и заминал за президентската резиденция в курорта Шарм ел Шейх.
ЕС зове за диалог за създаване на правителство
Дипломат номер едно на ЕС Катрин Аштън заяви, че съюзът уважава решението на Хосни Мубарак да се оттегли от президентския пост и подчерта, че той се е вслушал в гласа на народа и е проправил пътя за бързи и дълбоки реформи в Египет.
Аштън допълни, че ЕС споделя целта на египетския народ за мирен преход към демокрация и за свободни и честни избори.
Тя призова към диалог за създаване на правителство на широка основа.
Баронесата беше първият чуждестранен политик, реагирал на новината за оставката на Мубарак.
Още оставки
Неотдавна назначеният генерален секретар на управляващата в Египет Националнодемократическа партия Хосам Бадрауи също обяви днес, че е подал оставка.
Председател на партията е президентът Хосни Мубарак.
"Подавам оставка от поста си и напускам партията", заявил Бадрауи в интервю за частния телевизионен канал "Ал хаят ТВ".
"На този етап за обществото е по-добре да бъдат създадени нови партии с ново мислене", подчертал той.
Египет ликува
В момента из цялата страна се развяват египетски знамена, хората пеят и танцуват, а автомобилите надуват клаксоните.
Пред държавната телевизия демонстранти скандират "Армията и народът - ръка за ръка".
Носителят на Нобелова награда за мир Мохамад ел Барадеи, превърнал се в една от водещите фигури в египетската опозиция, заявил пред АП, че "страната най-сетне е свободна след десетилетия на репресии".
По-рано днес, преди да бъде обявена оставката на Мубарак, командването на въоръжените сили обеща, че в страната ще бъдат извършени демократични реформи. Това не бе достатъчно да сложи край на протестите и военните бяха принудени да избират – да подкрепят върховния командващ или да го изоставят, изтъква Ройтерс в коментар на последните събития в Египет.
Агенция "Стратфор": В Египет бе извършен военен преврат
"Хосни Мубарак реши да се оттегли от президентския пост на републиката и възложи на висшия съвет на въоръжените сили да поеме управлението на страната", обяви по-рано тази вечер египетският вицепрезидент Омар Сюлейман.
Това изявление засега е най-ясният признак, че военните в Египет, начело с министъра на отбраната генерал-фелдмаршал Хусеин Тантауи, извършиха военен преврат, обяви агенция "Стратфор".
Все още не е ясно дали Сюлейман ще остане като цивилен премиер на контролирано от военните правителство, посочва агенцията.
Египет се връща към модела от 1952 г., когато управлението бе поето от съвет от офицери. Въпросът сега е до каква степен елитът на въоръжените сили ще сподели властта с цивилните.
Най-сериозното предизвикателство за военните ще бъде да удържат властта, докато разработват схемата за създаване на демократично правителство, за да се избегне евентуална конституционна криза при евентуална промяна в досегашната форма на управление, посочва "Стратфор".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.