Първите вълни от цунамито, предизвикано от мощното земетресение в Япония, достигнаха континенталната част на САЩ в района на щата Орегон, съобщи АП.
От Тихоокеанския център за предупреждения при цунами съобщиха, че високи вълни са достигнали Порт Орфърд, щата Орегон, около 7.30 ч. местно време (15.30 по Гринуич). Предупредителните сирени по крайбрежието бяха задействани часове по-рано, за да подканят хората да напуснат близките до океана места.
Някои от най-големите вълни, високи около 2 метра, се очаква да връхлетят брега близо до Кресънт Сити в щата Калифорния. Населението на крайбрежните райони на щатите Орегон, Калифорния и Вашингтон се евакуираха своевременно днес.
В Аляска цунамито предизвика вълна, висока малко над 15 см в Шемя на Алеутските острови, разположени на 1900 км югозападно от Анкъридж, най-големия град в щата.
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.