IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Няма опасност от втори Чернобил в Япония

Японските реактори са добре защитени, уверяват експерти

Експерти проверяват за радиация деца от зоната за евакуация около централата. Снимка: Reuters

Експерти проверяват за радиация деца от зоната за евакуация около централата. Снимка: Reuters

Япония не бива да очаква ядрена катастрофа като тази в  Чернобил след ядрената злополука в АЕЦ "Фукушима" 1, предизвикана  от мощното земетресение, заявиха експерти, цитирани от Ройтерс.

Първи реактор на централата, която се намира северно от  столицата Токио, започна да отделя радиация, след като  земетресението с магнитуд 8,9 предизвика цунами и това породи страхове, че реакторът може да избухне.

Експерти обаче подчертаха, че снимки на централата сочат, че е изтекло съвсем малко количество радиация като част от мерките за осигуряване на стабилността на реактора и че това няма нищо  общо с радиоактивните облаци, отделени при експлозията на  ядрената централа в Чернобил през 1986 г.

"Днешната експлозия при първи реактор на АЕЦ "Фукушима" в  Япония няма да е повторение на Чернобилската ядрена катастрофа", увери Валерий Хлихало, заместник-директор на центъра за ядрена  безопасност в Чернобил. Той заяви пред агенция Интерфакс, че японските реактори са по-добре защитени от тези в Чернобил, където над 30 пожарникари  бяха убити при експлозията.

В Чернобил стана най-тежката цивилна ядрена катастрофа в света. На нея се приписват и хиляди смъртни случаи от болести, свързани с радиационно облъчване.
 

"Освен това, реакторите са проектирани да работят в зона с  висока сеизмична активност, макар и случилото се да е отвъд равнищата, които японските ядрени централи са проектирани да  издържат. Следователно последствията не би трябвало да са  толкова сериозни, колкото тези от Чернобилската ядрена  катастрофа", заяви Хлихало.

"Ако системата за поддържане на налягане, която всъщност  удържа ядреното гориво, избухне - което фактически се случи в  Чернобил - би се получило огромно отделяне на радиоактивни  материали. От телевизионните кадри обаче не изглежда да е засегната самата система", отбеляза професор Пади Реган, ядрен  физик от британския университет в Съри.

Робърт Граймс, преподавател по физика на материалите в  лондонския Имперски колеж заяви по-рано, че изглежда резервните  генератори са се повредили, което е довело до повишаване на  налягането и експлозията вероятно е била резултат от рязкото  отпускане на това налягане.

"Ако случаят е такъв, положението не е толкова лошо. Въпреки повредите на външната обвивка, докато стоманеният вътрешен  корпус остане невредим, огромната част от радиацията ще бъде  удържана", каза Граймс пред Би Би Си.

"Не трябва да забравяме, че в Япония има 55 ядрени реактори, а това бе мощно земетресение. Ако го приемем като изпитание на  издръжливостта на якостта на ядрените централи изглежда, че те  са удържали на въздействието съвсем добре", изтъкна Реган.

Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) обяви, че е  била уведомена от японската ядрена агенция за експлозията в АЕЦ  "Фукушима 1", предаде Франс прес. МААЕ е предложила техническа помощ на Япония, стига  японското правителство да поиска такава. Агенцията е в контакт с японските власти и следи отблизо ситуацията, се казва в  изявление на МААЕ.
 

(БТА)

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Свят
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата