Силното земетресение в Япония доведе до изместване на оста, спрямо която е балансирана земната маса, а това на свой ред съкрати земното денонощие с 1,8 микросекунди. Уточнението е на Ричард Грос от Лабораторията за реактивно движение на НАСА (JPL), цитиран от ИТАР-ТАСС.
Преди два дни оценките му бяха по-малки – 15 см и 1,6 микросекунди (1 микросекунда е една милионна част от секундата). Сега предварителните данни са проверени и коригирани въз основа на показанията на орбиталните спътници на САЩ. Техните данни позволяват да се състави "най-точна картина" на настъпилите на планетата изменения, отбелязва ученият. Според него са вероятни много незначителни корекции с оглед на запазващата се висока сеизмична активност на Японските острови.
"Продължителността на денонощието се променя точно така, както при фигурното пързаляне по време на пирует, когато фигуристът притиска ръце към тялото си и ускорява въртенето си. Земетресението в Япония измести земната маса по такъв начин, че планетата започна да се върти малко по-бързо. Съответно продължителността на денонощието е намаляла", добавя ученият на НАСА.
Колкото до земната ос на въртене, то в този случай действат и оказват влияние външни сили. "Това е по силите само на гравитацията на Слънцето, Луната и други планети", казва в заключение той.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.