Взривовете в японската АЕЦ, намираща се на 240 километра от столицата Токио, съвсем естествено всяха ужас в цяла Япония и нейните съседи. Светът затаи дъх и дебне за добри новини всяка минута. Такива обаче засега няма.
Островната страна е символ на високотехнологично развитие, на дисциплина, на безопасност, но този път, при бедствие от такъв неописуем мащаб, дори и японците не държат съдбата си в свои ръце, пише Washington Post.
Човек би си помислил, че Япония е едно от последните места, където атомните електроцентрали ще представляват опасност за хората. Но ето – почти 25 години след Чернобил има вероятност за нова подобна трагедия.
Изтичането на радиация във Фукушима вече е факт. Силнорадиоактивните изотопи цезий-137 и йод-131 бяха засечени извън атомната централа. Което спокойно може да приемем за практическото начало на екологична и човешка трагедия. Сега въпросът е дали тази трагедия ще бъде ограничена, или ще се превърне в истинска катастрофа.
В най-добрия случай усилията на местните специалисти ще се увенчаят с успех и охлаждането на реакторите ще прекрати застрашителния процес на прегряване. Изтичането на радиация ще бъде спряно до настоящото ниво (което тепърва ще се измерва) след наложилото се изпускане на радиоактивна пара за намаляване на налягането в реакторите и двете експлозии.
Ако се стигне до такова развитие, единствените жертви ще бъдат десетина работници от централата с радиационна болест.
Но вероятността да се стигне до далеч по-тежки сценарии не е малка, а евентуалните последствия са много трудни за прогнозиране. От загуба на централата през изключително скъпо и продължително почистване на засегнатия регион до екокатастрофа в огромни размери, която ще промени завинаги живота на десетки милиони японци, обитаващи най-големия остров в страната Хоншу. А и на поколенията след тях.
При провал в опитите за охлаждане на реакторите, активните зони, където има тонове радиоактивно гориво, може да се възпламенят с температура от над 4000 градуса по Целзий. Ще последва разтопяване на предпазните стени от стомана и цимент.
"Твърде вероятно е подобен процес на разтапяне вече да е факт", коментира пред Washington Post експертът с 39 години опит в ядрената енергетика Арни Гундерсен. Той се грижи за сигурността в ядрената централа Вермонт Янки, чиито реактори са същите като тези, използвани във Фукушима.
Според Гундерсен в момента се води истинска битка за оцеляване при охлаждането на реакторите. Загуба в тази битка ще доведе до изтичането на ужасяващ коктейл от радиоактивни елементи в почвата, въздуха и водата.
За разпространението на радиацията „ще се погрижат” вятърът и дъждовете.
Степента на опасност зависи от два фактора: изпуснатото количество радиоактивен материал и времето.
Засега по отношение на времето има добра новина. Международната агенция за атомна енергия обяви, че вятърът в района на АЕЦ "Фукушима" духа в посока североизток към океана и това ще е така поне още три дни.
"При положение че това наистина се случи, може да се разчита, че ефектът върху хората и природата в Япония ще бъде ограничен значително", твърди Тимъти Мосю от Университета на Южна Каролина, който в последните 10 години изследва последствията след аварията в Чернобил през 1986 година.
Евентуален радиационен облак ще се разсее над Тихия океан далеч преди да достигне населени места. Как ще се отрази това на океанския подводен живот, е трудно да се каже, тъй като проучвания в тази посока не са правени.
Но ако вятърът се насочи на юг, ситуацията става изключително опасна. Симулации показват, че при пълно разтапяне на ядрата в реакторите на атомна електроцентрала резултатът е десетки хиляди смъртни случаи от тежки ракови заболявания в стряскащо голям периметър отвъд зоната на евакуация с радиус 20 километра. Регионът ще се превърне в необитаем за десетилетия напред.
Поколение сред поколение ще носят белега на ядрената авария. Кошмарът „Чернобил” ще бъде изживян отново.
Случилото се в Украйна преди четвърт век е единствената ядрена катастрофа, оценена със 7 по 7-точковата международна скала за подобни трагедии. Японската драма е оценена с четворка.
Но имайки предвид смъртоносните последствия от Чернобил върху десетки хиляди хора, деформациите, аномалиите при новородени, заличаването на флора и фауна в зона с радиус от поне 30 километра, става ясно пред бедствие от какъв мащаб е изправена Япония.
А 25 години след Чернобил светът все още не може да даде крайна оценка на пораженията от тази авария. Не знае каква е общата сметка за човечеството за лукса „ядрена енергия”.
Затова и не знае колко жестоки могат да са последствията за Япония от евентуално разрастване на кризата в АЕЦ "Фукушима".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.