Украйна, която през 1986 г. преживя най-голямата ядрена катастрофа в историята на човечеството, предлага на Япония своите специалисти, за да се справи с аварията в АЕЦ Фукушима. Впрочем според експертите Украйна не предлага нищо освен ентусиазъм и работна сила, съобщава ВВС.
"Имаме самолет, имаме група хора. Можем да помогнем с работна сила. От гледна точка на знания могат да им помогнат само американците", казва Сергей Парашин, зам.-секретар на съвета по национална сигурност при президента на Украйна, който е бил директор на чернобилската АЕЦ.
Впрочем в Украйна още не са успели да решат окончателно собствените си проблеми, свързани с изолацията на зоната на замърсяване в Чернобил. Президентът Виктор Янукович, който беше на посещение в Япония през януари т.г., е искал помощ за довършване на саркофага над реактора, взривил се преди четвърт век.
Украинските специалисти по радиационна безопасност сигнализират, че главните уроци, които трябва да извлече Украйна от собствената си катастрофа, са усвоени от японците много по-добре от самите жертви.
Не липсват йодни таблетки
"В района на Фукушима се провежда несравнимо ефективна евакуация. Техните критерии за безопасност за населението са десетки, стотици пъти по-високи", смята Иля Лихтарев, професор от центъра по радиационна медицина към украинската Академия на медицинските науки.
Според него при ликвидацията на последствията от аварията във Фукушима се използва система за профилактика на радиационна зараза, разработена още в СССР. Например даването на йодосъдържащи таблетки на населението, способстващи за извеждане на радиацията от организма, е съветско изобретение.
"Трябваше да снабдим с такива таблетки всички жители в 30-километровата зона. За съжаление всички уроци от Чернобил са използвани от други страни освен от Украйна. Тук йодни таблетки, необходими за профилактика, просто нямаше в наличност", казва експертът.
Всички тези уроци много са научили японците. Ликвидаторите на аварията във Фукушима разполагат с къде по-голям арсенал от средства за изолация на зоната на замърсяване.
Не замърсяват с олово
В Чернобил, при първата в човешката история глобална ядрена катастрофа, са използвани методи за локализация на пожара, някои от които се оказали не просто неефективни, а разрушителни.
"Трябваше да загасим пожара, но не биваше да засипваме реактора с олово. Това доведе дотам, че той се изпари и замърси атмосферата", казва Николай Проданчук, директор на института по токсикология и зам.-министър на здравеопазването.
Украинските експерти изключват възможността за повтаряне на чернобилския сценарий в Япония. Тогава възпламеняване на графитните пръчки на реактора и мощен взрив изхвърлят в атмосферата десетки тонове радиоактивни частици. В случая с Фукушима, предполагат украинските експерти, същото развитие на събитията е невъзможно благодарение на по-безопасното устройство на реакторите.В случай на влошаване на ситуацията във Фукушима украинските специалисти са носител на уникален опит в друга сфера на знанията – дългосрочно влияние на радиацията върху човешкия организъм.
"Именно след Чернобил учените откриха феномена, свързан с малките дози (радиация) – казва токсикологът Николай Проданчук. – Това стана достояние на цялата световна наука и сега от този опит ще се ползва цялото човечество".