Повишаване на вътрешното налягане в стоманения корпус на III реактор на авариралата АЕЦ "Фукушима-1" е регистрирано в неделя, съобщи Хидехико Нишияма от Агенцията за ядрена безопасност.
По думите му усилията за обливане с вода на реактора може би не действат и ще се наложи да бъде изпуснато известно количество радиоактивен газ от реактора в атмосферата, предаде Асошиейтед прес.
Това може да забави работата по възстановяването на електрозахранващите и охладителните системи на блока и означава, че ще се повишат радиационните равнища около централата.
Японски военни машини с водни оръдия обливаха близо час в неделя сутринта ІV реактор, като изляха 80 тона вода.
Компанията оператор "Токио електрик пауър" (Тепко) заяви, че има трудности при възстановяването на електрозахранването на реактор 2 - операция, която вече веднъж бе отложена, съобщи АФП.
По нови данни вече седем служители от "Фукушима-1" са получили радиационно облъчване над допустимата граница от 100 милисиверта. Това е годишната норма за професионален служител на АЕЦ.
Същевременно равнището на радиацията, измерено на разстояние около 500 м северозападно от централата, се е понижило, съобщи Тепко. Сега радиационният фон там е 2625 микросиверта в час, докато вчера е бил 3443 микросиверта в час.
Земетресението и вълните цунами, връхлетели Япония на 11 март, са отнели живота на над 8 130 души, над 12 270 души са в неизвестност. Това се казва в поредния междинен доклад на японската полиция.
Очаква се броят на загиналите да нарасне. “Трябва да подготвим места за над 15 000 трупа”, цитират японските медии изявление на началника на полицията в префектура Мияги, една от най-силно пострадалите при природната стихия.
По оценка на експерти икономическите щети за Япония може да възлязат на 159 милиарда долара.
Земетресение с магнитуд 4,6 бе бе регистрирано днес в района на префектура Фукушима на дълбочина 10 км.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.