Съюзниците практически наложиха зоната, забранена за полети, над Либия и удържат офанзивата на силите на Муамар Кадафи срещу Бенгази, обави началникът на генералния щаб на американската армия адмирал Майк Мулън пред NBC.
Международната коалиция продължава ударите срещу Либия. Във военната операция, наречена „Зората на Одисей”, участват сили на САЩ, Великобритания, Канада, Франция и Италия.
Свои самолети ще предоставят Дания, Норвегия, Испания, ОАЕ и Катар.
Ударите се нанасят по сили на либийския лидер Муамар Кадафи, опозицията в страната приветства действията на съюзниците. Вече има съобщения за загиналите и ранени в Либия.
Междувременно либийският лидер направи обръщение към народа по държавната телевизия. Той нарече действията на коалицията агресия и колониален подход и каза, че нападението срещу Либия ще се отрази на интересите на много държави.
Операцията е в разгара си
Първия удар по либийските позиции нанесоха френските самолети “Мираж”. През нощта срещу неделя САЩ и Великобритания нанесоха ракетни удари по системата за противовъздушна отбрана на Кадафи, като сложиха начало на операция на много нива за намаляване на рисковете за предстоящите полети на изтребители и разузнавателни самолети на международната коалиция във въздушното пространство на Либия.
Началото на операцията “Зората на Одисеята” премина по сценария на всички ключови военни операции, в които са участвали САЩ от 1991 г. насам, съобщи агенция Блумбърг.
Бяха използвани крилати ракети „Томахоук”, за да бъде разчистен пътят за авиацията. През първия етап срещу 20 цели в Либия бяха изстреляни 110 ракети. В началото на войната в Персийския залив бяха изстреляни 288 ракети.
От своя страна телевизия „Ал Джазира” съобщи, че силите на коалицията координират действията си с въоръжената либийска опозиция. По официални либийски данни са били бомбардирани градовете Бенгази, Зувара, Мисурата. Известно е, че опозицията в Либия посрещна действията на съюзниците с ликуване.
Главна цел на съюзниците бяха ракетните системи SA-5, които притежава Кадафи. Те могат да поразяват цели на разстояние от 300 км и имат „значителни възможности за съпротива”, се казва в изявление на Пентагона.
Освен това Либия има около 50 ракети SA-6, с каквито сърби свалиха американски самолет F-16 през 1995 г.
Либийската система за противовъздушна отбрана, както и в Ирак, има около 30 установки “земя-въздух”, свързани с 15 радарни системи за ранно оповестяване, разположени по крайбрежието на Средиземно море.
По данни на Пентагона те представляват сериозна заплаха за чуждите военни самолети, намиращи се в либийското въздушно пространство или близо до него.
Както съобщи американската телевизия Си Би Ес, в момента американските военновъздушни сили продължават да нанасят удари по обекти в Либия.
Очаква се следващите етапи от операцията да включват създаване на механизми за бърза евакуация на свалени пилоти от вражеска територия, зареждане във въздуха на патрулиращи изтребители, установяване на безпилотно наблюдение и полети на разузнавателни самолети, унищожаване на радарните установки – всичко това с цел да бъде осигурено патрулирането във въздушното пространство на Либия, затворено за полети по решение на Съвета за сигурност на ООН.
Известно е, че за обезпечаване на свободната от полети зона в либийското въздушно пространство в Сицилия ще бъдат разположени военни самолети на Норвегия и Дания.
Освен това за участие в операция 24 самолета са предоставени от ОАЕ и 4-6 самолета от Катар. В момента на средиземноморските бази заедно с новите самолети от Канада и Дания пристигат и самолети от Испания, които ще участват в нанасянето на нови удари срещу Либия.
За и против
В неделя министърът на външните работи на Франция Ален Жупе заяви, че рейдовете срещу Кадафи ще продължат, докато той не прекрати нападенията срещу мирното население, не изтегли армията си от територията, намирала се по-рано под контрола на опозицията и не позволи на либийците да изразяват стремежа си към свобода.
По-рано президентът на САЩ Барак Обама заяви, че военната операция срещу Либия има ограничен характер.
„В своите действия САЩ се осланят на широка коалиция”, каза той в събота пред журналисти. По думите му коалицията трябва да претвори на дело резолюцията на Съвета за сигурност на ООН, чиято цел е защита на либийския народ.
Обама отбеляза, че Кадафи е имал възможност да избегне подобен род събития, но я е пропуснал. “Неговите нападения срещу собствените му граждани продължиха, армията му продължи да действа и опасността за либийския народ нарастваше все повече”, заяви Обама.
Междувременно в неделя Африканският съюз се присъедини към Китай и изрази неодобрение за военните действия на коалицията срещу Либия. Комисията на Африканския съюз за Либия издаде декларация, в която призова за незабавно спиране на атаките срещу Либия.
В събота, веднага след началото на военните действия в Либия, Министерството на външните работи на Русия направи изявление. “В Москва възприеха със съжаление тази въоръжена акция, предприемана с позоваване на прибързано приетата резолюция 1973 на Съвета за сигурност на ООН”, се казва в документа. Беше изразено убеждението, че за надеждното урегулиране на вътрешно либийския конфликт незабавно трябва да бъде прекратено кръвопролитието и да започне диалог между самите либийци.
Реакцията на Кадафи
Муамар Кадафи направи обръщение към народа по либийската държавна телевизия, като определи започналата операция на коалиционните сили като колониален подход.
„Тази агресия само ще укрепи либийския народ и ще обедини неговата воля”, каза той в неделя.
Кадафи съобщи, че е разпоредил да бъдат отворени складовете с оръжие, за да бъдат защитени “Либия, нейното единство, суверенитет и мощ.”
„Съветът за сигурност на ООН и международната общност носят отговорност за незабавното прекратяване на тази ужасяваща и несправедлива агресия срещу Либия, която е независима държава”, каза Кадафи. Той заяви, че нападението на коалиционните сили срещу Либия ще се отрази на интересите на много държави.
Либийският лидер подчерта също така, че “Либия ще се възползва от правото си на самоотбрана съгласно чл. 51 от Хартата на ООН, но за съжаление, тази въпиеща военна агресия и безотговорно деяние ще превърнат Средиземноморието в истински театър на военни действия”.
Кадафи вече поиска Съветът за сигурност на ООН да свика извънредно заседание и заяви, че вече не признава резолюция 1973, в изпълнение на която беше обявено спиране на огъня срещу въоръжената опозиция.
Вече има загуби
Либийската страна заяви, че от бомбардировките и обстрела са загинали най-малко 48 души, а 150 души са ранени. Същите данни посочва и ВВС.
*Информацията е актуализирана в 13.44 ч.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.