Противоречиви са данните за радиацията, измерена през уикенда в японската АЕЦ "Фукушима-1", пише руският печат.
Вчера компанията оператор ТЕПКО съобщи, че във водата във втори реактор е измерена радиация 10 милиона пъти по-висока от нормалната и персоналът е евакуиран.
По-късно обаче представители на компанията оператор признаха, че данните за рязко покачване на радиацията били погрешни.
Първоначално Хидехико Нишияма от японската агенция за ядрена и промишлена безопасност съобщи пред журналисти, че "има голяма вероятност част от реактора сега да е повредена и защитната функция да е отслабена", посочва в. "Новие известия". Ако е повреден защитният кожух около ядрените горивни пръти, това
означава, че радиацията от АЕЦ е попаднала във въздуха и във "Фукушима" се е повторило някогашното събитие в Чернобил, твърди вестникът.
Към края на неделния ден обаче японските официални лица промениха тона на своите коментари от почти панически на успокояващ. ТЕПКО заяви, че няма никакви данни, които да потвърдят, че корпусът се е пропукал. Според компанията радиацията може да е изтекла заради повреди в канализацията или вентилацията. При все това властите решиха да разширят зоната за сигурност на 30 километра от централата и настоятелно препоръчаха на близо 130-те хиляди местни жители да се изселят в безопасни райони, отбелязва изданието.
Главният секретар на правителството Юкио Едано подчерта, че "сполучливо е избегнато развитие на ситуацията към по-лошо", но явно не всички са му повярвали, пише всекидневникът. Близо 2000 демонстранти в Токио настояха незабавно да бъдат затворени всички японски АЕЦ; междувременно в цялата страна, а също и в Европа, започват масови протести срещу използването на ядрена енергия. Пласментът на японски морски продукти в чужбина създава все повече проблеми, констатира изданието.
"Общо взето, в момента никой не знае кога и най-важното как ще приключи този ядрен кошмар", заключава "Новие известия".
Ситуацията в авариралата АЕЦ все още е много тежка, смятат експерти на Международната агенция за атомна енергия, цитирани в "Комсомолская правда". Тревожи ги най-вече пукнатината в защитния корпус на трети реактор, където за гориво се използва смес от уран и плутоний, пояснява вестникът.
Вчера се повиши и радиоактивното замърсяване на морската вода в Япония - радиацията в пробите надхвърли 1,85 пъти нормалното ниво, твърди "Московский комсомолец".
Равнищата, измерени в центъра на Токио, бяха дори по-ниски, отколкото предвиждат стандартите на МААЕ. Междувременно обаче във въздуха над Лас Вегас бяха открити изотопите йод 131 и ксенон 133, които обикновено не се срещат в района. Учени успокоиха американците с изявления, че ниската им концентрация изобщо не заплашва здравето. Заразеният въздух обаче ще продължи да навлиза в други държави още две-три седмици, добавя "Московский комсомолец".
Заради японската трагедия може да поскъпнат всички автомобили освен китайските, пише "Известия" под заглавие "Страната на залязващия пазар".
Американски аналитици предупредиха, че световната автомобилна промишленост затъва в нова криза. Според тях разрушените японски заводи не могат да подсигурят на западните концерни оригинални части, затова производството на автомобили в световен мащаб може да спадне с една трета, обяснява всекидневникът.
Цитирани в него експерти обаче са на мнение, че тези изявления може би имат една-единствена цел - да "раздвижат" пазара. Говорителите на автоконцерните запазват самурайско спокойствие, най-малкото изобщо не споменават за бъдещ "автомобилен апокалипсис", допълва "Известия".
Спадът на борсовите котировки в Япония след земетресението от 11 март продължава. На този фон западни инвеститори започнаха да изкупуват доста поевтинелите ценни книжа на местни компании, съобщава "РБК дейли".
Само от 14 до 18 март вложители от Запада са купили акции на японски фирми за 11 милиарда долара - рекордна стойност от 2005 г. насам. Предпочитали книжата на строителни компании, пише руският вестник.
/БТА/
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.