Политическите измерения на кризата в Либия засега остават на заден план. Вероятно защото просто няма зададена ясна политическа цел – международната общност не е заявила единодушно, че в резултат на предприетите от нея военни операции Муамар Кадафи трябва да бъде свален от власт. Макар всички да твърдят, че полковникът е изгубил легитимността си да бъде начело на джамахирията.
Теоретичните възможности са две – Либия продължава да бъде управлявана от Кадафи и Либия без Кадафи.
Първата изглежда направо невероятна, а втората – абсолютно неясна. В Либия няма политически субект, който да е готов да поеме лидерската роля. Или поне не се вижда отвън. Или поне все още не е посочен този, който да бъде припознат като политически партньор от водещите страни в света.
Затова и мнозинството – 40%, от отговорилите на въпроса в анкетата на Dnes.bg: “До какво ще доведе военната операция в Либия”, смятат, че северноафриканската страна ще стане втори Ирак.
22% от общо 10 572-ма гласували са избрали отговора, че военният конфликт ще се разрасне и ще обхване и други страни от региона, а 21% – че ще свалят Кадафи и обстановката ще се успокои.
Не са малко и онези (10%), които смятат, че в Либия ще се възцари радикален ислямизъм.
Шарената картина на отговорите означава, че нещата тепърва ще се избистрят. Прогнозите са, че военните действия в Либия ще продължат седмици, а според някои и месеци.
Във вторник в Лондон се събират представители на над 40 правителства и международни организации в опит да се постави началото на политически процес, който да даде възможност на либийците да определят бъдещето си.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.