Четири земетресения с магнитуд над 5 бяха регистрирани тази нощ край източния бряг на най-големия японски остров Хоншу, съобщи Геофизичната служба към Руската академия на науките, цитирана от ИТАР-ТАСС.
Най-мощният трус е бил със сила 5,8. Епицентровете на земетресенията са били в Тихия океан, на разстояние от 100 до 300 километра от японското крайбрежие и на дълбочина около 33 километра под дъното на океана.
Сеизмичната активност по източното крайбрежие на остров Хоншу не е отслабвала от мощното земетресение със сила 9,0 на 11 март, което предизвика опустошителни вълни цунами.
Вчера нов силен трус с магнитуд 6,4 и с епицентър на голяма дълбочина край бреговете на префектура Фукушима разтърси ударените от бедствията райони.
Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети. Не беше обявена тревога за вълни цунами.
Междувременно японската агенция за ядрена и промишлена безопасност съобщи, че морската вода край Първи реактор на АЕЦ "Фукушима-1" съдържа радиоактивен йод в концентрация, която надвишава 3355 пъти допустимата стойност.
Заместник-генералният директор на агенцията Хидехико Нишияма се опита да успокои обществеността с аргументите, че хората, които живеят в района около електроцентралата, вече са евакуирани, а в околността не се лови риба.
"Йод 131 има период на полуразпад от осем дни и дори ако вземем предвид концентрацията му в морската екосистема, тя ще отслабне значително, докато достигне хората", заяви Нишияма на пресконференция.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.