Японските полицаи ловят във водата стотици сейфове с пари, отнесени на 11 март от разрушителните вълни цунами, предаде АП.
Репортер на агенцията, който посетил полицейското управление в пристанищния град Офунато, ги видял, подредени в гараж.
Със събирането и завеждането под отчет на подобни съкровища се занимава финансовият отдел на полицейското управление в Офунато.
„Първоначално отнасяхме всички сейфове в участъка. Но те се оказаха прекалено много, така че трябваше да намерим друго място“, разказа началникът на финансовия отдел Нориьоси Гото.
Той не назова точния брой събрани сейфове, като спомена само, че вече са се събрали няколкостотин и всеки ден пристигат нови и нови.
Изключително трудно е да бъдат открити собствениците. И практически е невъзможно да бъде установена принадлежността на парите в брой, намерени в пликове, чанти, кутии и мебели.
Въпреки високото ниво на технологично развитие, достигнато от Япония, много нейни жители, особено възрастните, по навик държат спестяванията си в къщи в брой.
Един от малцината щастливци е 67-годишният бивш банков служител Ясуо Кимура. Цунамито е разрушило неговия дом в Онагава, на 75 км южно от Офунато. Той успял да спаси от дома си само 90-годишния си баща. Кимура останал само с дрехите на гърба си. Затова пък си е запазил всичките пари, които държал по сметка в банка.
Много негови приятели и познати обаче не последвали примера му. „През цялата си кариера ги убеждавах да държат парите си в банка. Но те упорито смятаха, че е по-безопасно да ги държат в къщи“, казва Кимура.
Мнозина възрастни държат парите си в къщи по навик, признава Коецу Саики, служител във финансовата служба на полицията в префектурата Мияги. Освен това лихвите по спестяванията си много ниски и това прави още по-малка заинтересоваността на хората да внасят парите си в банка.
“Хората са живели така цял живот. Когато им трябват пари, те предпочитаха да ги имат под ръка. Това не означава задължително, че не са имали доверие на банките. Просто много хора не се научиха да ползват банкомати, особено старите хора“, обяснява той.
През 2008 г. японската централна банка проведе изследване, съгласно което около една трета от банкнотите от по 10000 йени /около 118 долара/ са били извън оборот. Общата сума на тези изведени от оборот пари възлизаше на 30 трилиона йени или по тогавашен курс 354 милиарда долара.
Това е повече дори от размера на щетите, причинени от земетресението и вълните цунами – около 309 милиарда долара.
Тъй като в резултат на цунамито загинаха над 27 000 души, много сейфове ще останат непотърсени. Съгласно закона властите са длъжни да пазят подобни вещи три месеца.
Ако собственикът не бъде открит, вещта става притежание на онзи, който я е намерил. А ако последният не пожелае да я вземе, тя става собственост на властите.
Онези, които са оцелели и са изгубили спестяванията си, трябва да представят доказателства за правата си върху сейфа. Например те може сами да го отворят и да представят документи, съвпадащи се тези, които се съдържат вътре, казва Акихиро Ито от спасителните служби в град Кесенума, префектура Мияги.
С парите обаче нещата са по-сложни. „Дори и да намерим 50000 йени в брой и някой дойде и каже, че е изгубил точно 50000 йени, практически е невъзможно да се докаже, че това са точно неговите пари“, казва полицаят Коецу Саики.
Досега са върнати на собствениците само 10-15% от ценностите, съобщиха властите в префектурите Мияги и Ивате.
В Ивате полицаите са решили да не чакат и сами да отварят сейфовете и да проверяват съдържанието им, пише NEWSru.
Вълните цунами унищожиха над 206 000 сгради, отнесоха хиляди коли, множество плавателни съдове.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.