Крадците, примамени от скачащите цени на медта, се превръщат в кошмар за европейските железници, като предизвикват големи закъснения на влаковете, подкопават печалбата и вредят на репутацията на жп транспорта, предаде Ройтерс.
Железопътните оператори наливат пари във високотехнологични мерки с надеждата да предотвратят кражбите на метала, след като цената му скочи над три пъти от началото на 2008 г. и достигна 9000 долара за тон.
Железниците в Европа са се превърнали в "банкомат" за мед на фона на поскъпването й, посочи директорът на отдела за корпоративна защита към италианските национални железници Франко Фиумара.
Броят на кражбите е пряко свързан с тази тенденция, посочи Фиумара.
По думите му железопътната инфраструктура е сериозно засегната и напоследък положението се влошава още повече.
Крадците на мед обикновено действат през нощта, като се насочват към кабели, сигнални постове и динама, които са жизненоважни за железопътната комуникационна система. Голяма част от сигналното оборудване е открито и кабелите се простират на стотици километри. Те са леснодостъпни за крадците, които са въоръжени с инструменти.
Миналата година кражбите на медни жици в Европа са причинили над 10 000 часа закъснения на влаковете и щети за десетки милиони евро, съобщиха за Ройтерс пет железопътни оператори.
Въпреки засилените мерки за сигурност положението е подобно и тази година, пише БТА.
Новите мерки за сигурност включват облитане с хеликоптери на хиляди километри железопътна мрежа, засилени мерки за сигурност във влаковете, законови мерки срещу търговците на скрап и изследвания за намиране на заместители на медта.
Ако операторите не намерят алтернатива на медта или цената на метала не спадне рязко, така че да стане непривлекателен за крадците, тази своеобразна война вероятно ще продължи още дълго, а с нея и изтощителните закъснения за европейските пътници, отбелязва Ройтерс.