Глобалната война срещу разпространението на наркотиците претърпя провал. До този извод стигат авторите на доклад на комисията, създадена от ООН за оценка на ситуацията в това отношение, посочва Би Би Си.
Глобалната комисия, сред чиито 19 членове са бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан, бивши президенти на Мексико, Колумбия и Бразилия, както и британският предприемач Ричард Брансън, трябваше да формулира предложения за насоките на борбата с разпространението на наркотиците в света.
Сред нейните предложения са легализиране на някои наркотични средства и прекратяване на съдебното преследване на наркоманите.
Белият дом отхвърли изводите на доклада, като заяви, че те са погрешни.
Членове на комисията са и бившият председател на федералния резерв на САЩ Пол Уокър и настоящият гръцки премиер Георгиос Папандреу. Участват и латиноамериканските писатели Карлос Фуентес и Марио Варгас Льоса, бившият еврокомисар по външната политика и сигурността Хавиер Солана и бившият американски държавен секретар Джордж Шулц.
В доклада им се посочва, че войната с разпространението на наркотиците е довела до засилване на наркотрафика и организираната престъпност, тя струва милиони долари на данъкоплатците и убива хиляди хора.
Цитират се данни на ООН, че от 1998 г. до 2008 г. употребата на съдържащи опиум средства е нараснала с 35%, на кокаина – с 27%, и на марихуаната – с 8,5%.
Авторите на доклада критикуват правителствата, които смятат методите за борба с разпространението на наркотиците ефективни.
„Политическите дейци и обществените фигури трябва да намерят в себе си мъжество да признаят публично това, което мнозина казват в лични разговори – че съществуват убедителни доказателства, че стратегиите за борба с наркотиците въз основа на силови средства не могат да решат проблема и че е невъзможно да бъде постигната победа във войната с наркоманията“, пише в доклада.
Комисията особено остро критикува САЩ, като казва, че американските власти трябва да се откажат от криминализирането на тази сфера и да прилага стратегии, основаващи се на хуманността и спазването правата на човека.
Шефът на отдела в Белия дом за борба с наркоманията Джил Керликовски отхвърли изводите на доклада.
„Наркоманията е заболяване, което може успешно да бъде предотвратено и излекувано“, заяви представител на отдела за разработване на национална политика за борба с наркотиците.