Океаните са подложени на серия от изпитания, като се започне от глобалното затопляне и се стигне до прекомерния риболов и в тях има обезпокоителни симптоми, характерни за предишните фази на масово измиране на земята, предаде АФП, позовавайки се на доклад на комисия от експерти.
Експерти от шест държави се събраха през април в Оксфордския университет на семинар, организиран от Международната програма за състоянието на океаните, Световния съюз за опазване на природата и Световната комисия за защитените територии. Техният доклад е синтез на представените трудове. Той чертае обезпокояваща картина.
"Резултатите са шокиращи" - каза Алекс Роджърс от Международната програма за състоянието на океаните. - Отчитайки кумулативния ефект от причиненото от човечеството на океаните, установихме, че последиците са много по-сериозни от това, за което всеки от нас си даваше сметка".
Експертите стигат до извода, че "съчетанието от различните въздействия създава условия, каквито е имало при предишните масови измирания на видове на Земята".
За половин милиард години е имало пет масови измирания на видове след природни бедствия.
При тях са изчезнали 50 процента от съществуващите живи организми.
Сред предупредителните сигнали са затоплянето и подкиселяването на океаните, които предизвикват хипоксия (ниски нива на кислорода).
Погълнатият от океаните въглерод вече е много повече, отколкото през епохата на последното масово изчезване на морски видове преди около 55 милиона години. Тогава измират почти 50 процента от някои групи животни в дълбоките води.
"Океаните в целия свят са силно застрашени да влязат във фаза на изчезване на морските видове", предупреждават учените.
Те изтъкват, че "скоростта и нивото на дегенериране в океаните са много по-бързи, отколкото предвиденото".
(БТА)
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.