Трибуналът на ООН за военните престъпления в Руанда осъди днес на доживотен затвор бившата руандийска министърка на семействата Паулине Нирамасухуко по обвинение в геноцид и подбуждане към изнасилване, предаде Ройтерс.
Говорител на съда каза, че Нирамасухуко и синът й Арсене Шалом Нтахобали са признати за виновни в извършването на жестокости по време на кланетата през 1994 г. в южната руандийска област Бутаре.
"Тя беше осъдена за геноцид и престъпления срещу човечеството, включващи изтребление, изнасилвания и преследване", обясни говорителят Данфорд Мпумилуа.
65-годишната Нирамасухуко е първата жена, осъдена за геноцид от трибунала. Срещу нея и сина й бяха повдигнати 11 обвинения. Процесът продължи 10 години.
Трибуналът е създаден през ноември 1994 г., за да изправи пред правосъдието виновниците за геноцида, при който близо 800 хиляди тутси и умерени хуту бяха изклани за по-малко от сто дни.
Трибуналът, който заседава в Аруша, Северна Танзания, позволи обвинението в изнасилване да бъде добавено на основание, че обвиняемата е знаела, че подчинените й изнасилват жени от племето тутси и не е взела мерки да предотврати това, посочва Ройтерс.
(БТА)