Средно с 33% са се повишили цените на храните в света в сравнение с юли миналата година и десетки милиони хора, на първо място в развиващите се страни, са застрашени от глад, предупреди Световната банка.
Финансовата институция публикува днес поредния си доклад за индекса на цените на хранителните продукти.
В него се казва, че цените са близки до пиковите показатели от 2008 г. Царевицата е поскъпнала с 84 на сто, захарта – с 62 на сто, пшеницата – с 55 на сто, а цените на кафето са скочили с 45 на сто.
Както подчерта президентът на банката Робърт Зелик, запазването на високите цени на храните, а също ниските хранителни запаси показват, че както досега, оставаме в опасната зона, където най-много страдат уязвимите групи от населението.
Положението е трагично поради въздействието на три фактора – високите цени на храните, нищетата и нестабилността в Африканския рог, където по оценка на Световната банка от кризата са засегнати над 12 милиона души, посочи Зелик.
Световната банка е обезпокоена от от малките запаси от храни. Това според експертите на институцията създава нестабилна ситуация на пазара и засилва ръста на цените.
По думите на Зелик банката активизира усилията си по оказване на краткосрочна и средносрочна помощ на страни като Кения и Етиопия. Банката увеличава също годишното финансиране на селскостопански програми на 6-8 милиарда долара от 4,1 милиарда през 2008 г., допълни шефът на Световната банка.
Дори обаче в райони, където няма глад, много части от населението страдат от ръста на цените на храните, отбелязват експертите на банката.
Правителствата трябва сами да уравновесят всички социални и политически фактори и да изработят политика за защита на най-уязвимите слоеве от население в дългосрочна перспектива, се казва в доклада.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.