Първият и последен президент на СССР Михаил Горбачов се надява на икономическо обединение на постсъветското пространство, предаде ИТАР-ТАСС.
В интервю за агенцията по случай 20-ата годишнина от опита за преврат на 19 август 1991 г., който доведе до разпадането на Съветския съюз, бившият съветски лидер каза, че възлага надеждите си в това отношение на митническия съюз, който е предвидено да започне да функционира на 1 януари 2012 г.
В същото време Горбачов подчерта, че съюзът, в който засега влизат Русия, Беларус и Казахстан, ще е непълен без Украйна. На тези четири държави се падат 80 процента от потенциала на Съветския съюз, отбеляза той.
"Да, много хора съжаляват за разпадането на СССР, но неговото възстановяване е невъзможно: съюзът не удовлетворяваше влизащите в състава му републики. Аз отдавна се обявявам за създаване на единно икономическо пространство – не държавно образувание, а обединение на държави, институция като Европейския съюз", каза Горбачов.
Той призна, че на 19 август 1991 г. не е разбрал веднага, че това е началото на края на СССР.
Горбачов обаче бил сигурен, че превратаджиите не са имали шансове за успех, тъй като народът вече е разбирал за какво става въпрос, а военните отказали да се подчиняват на техните заповеди.
Той изрази съжаление, че е закъснял с реформирането на Комунистическата партия на Съветския съюз (КПСС), макар че въпросът за нова партийна програма вече е бил обсъждан.
Пред вестник „Гардиън“ пък Горбачов заявява, че премиерът Владимир Путин пречи на Русия да се превърне в съвременна демокрация.
Според Горбачов настоящия президент Дмитрий Медведев заслужава втори мандат. „Предложеният от президента план за модернизация в икономическата, политическата и в други сфери на обществения живот е добър, но възможностите на президента са ограничени“.
Според Горбачов Путин е изиграл и надхитрил Медведев.