Над 2200 души са убити в репресиите в Сирия срещу антиправителствени демонстранти, започнали от средата на март, съобщи върховният комисар на ООН за правата на човека Нави Пилай, цитиран от Ройтерс.
"До момента са убити 2200 души в масовите протести, които започнаха от средата на март, като от началото на рамазана са убити над 350 души в цяла Сирия", каза Пилай пред Съвета по правата на човека, който бе свикан на извънредно заседание за Сирия.
"Военните и силите за сигурност продължават за разполагат прекомерни сили, в това число тежка артилерия, за да потушат мирните демонстрации и да наложат контрол над жителите на различни градове", добави тя.
Хиляди антиправителствени демонстранти излязоха днес по улиците на Сирия след вчерашното телевизионно обръщение на президента Башар Асад и поискаха той да се оттегли с викове "Кадафи си отиде, твой ред е, Башар".
Силите за сигурност откриха огън в централния град Хомс и убиха най-малко един човек. Няколко души са ранени, по данни на очевидци.
Жители на Хомс и други градове се разгневиха от изказванията на Асад по телевизията и го предупредиха, че режимът му е следващият, който ще падне след този на Муамар Кадафи.
Асад обеща вчера незабавни реформи, в това число парламентарни избори до февруари, но заяви, че вълненията са ръководени от въоръжени банди и ислямисти, а не от истински реформатори.
Той каза също, че не безпокои за сигурността в страната си и предупреди да не се предприема чужда военна интервенция като тази в Либия.
Опозицията отхвърли изказването на Асад с думите, че е изгубила доверие в неговите обещания за реформи, като се има предвид, че силите му стрелят срещу мирни демонстранти.
Сирия разреши на хуманитарен екип на ООН да посети някои градове, в които имаше протести, за да оцени хуманитарните нужди, но активисти и западен дипломат обвиниха режима, че се опитва да заличи следите от репресии.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.